Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych

Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych – jakich błędów unikać?

Stosunkowa łatwość montażu sprawia, że ścianki działowe z płyt g-k cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że i przy ich wznoszeniu mogą zdarzyć się błędy, warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można się ich ustrzec. Pozwoli to szybko i skutecznie zamontować panele i profile do ścianki działowej, dzięki czemu będzie można cieszyć się funkcjonalną konstrukcją. O czym więc należy pamiętać, przystępując do prac?

Źle wzniesiona ścianka działowa z płyt g-k szybko zacznie odkształcać się i pękać, dlatego warto zadbać o prawidłową jej budowę. Dzięki temu efekt będzie nie tylko estetyczny, ale i trwały. Montaż ścianki gipsowo-kartonowej należy zacząć od wzniesienia stelaża. Już na tym etapie mogą przydarzyć się błędy, których jednak łatwo uniknąć. Między profilami obwodowymi (montowane do ściany i stropu) a elementem masywnym (ściana lub strop) musi znaleźć się taśma izolacji akustycznej, w przeciwnym razie przez panele ścianki przenikać będą dźwięki.

Najskuteczniejszą barierę przed hałasem zapewnia wełna mineralna. Trzeba jednak mieć na uwadze również inne właściwości ścianki i upewnić się, że izolacja chronić będzie na przykład przed ogniem. Złe wypełnienie bowiem jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy wznoszeniu ścianki g-k.

Dobrane panele i profile do ścianki działowej

Przystępując do konstrukcji, należy mieć na uwadze również właściwy dobór części składowych ścianki. Trzeba pamiętać, że profile do ścianki działowej muszą być dostosowane zarówno do rodzaju ściany, jak i pomieszczenia. Im wyższa konstrukcja, tym szersze powinny być profile. Jednocześnie w domach jednorodzinnych stosuje się jedynie ścianki typu CW 50/75, wymagające profili o szerokości 50 mm.

Równie ważny jest odpowiedni dobór płyt. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka,  stosuje się inny rodzaj płyt (impregnowane płyty g-k) niż na przykład w salonie. Tu również należy mieć na uwadze czynniki takie jak ochrona przed hałasem czy ogniem.

Więcej informacji o tym, jakie błędy mogą się pojawić przy budowie ścianek działowych, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/.

projekt domu Previous post Energooszczędność i styl w projekcie domu – jak to połączyć?
łazienka Next post Czerń w łazience – klasyka i ponadczasowość