
Kiedy sięgnąć po natynkową puszkę hermetyczną?
Ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniach, w których okresowo lub stale dochodzi do zwiększenia wilgotności powietrza, zaleca się stosowanie specjalnych rodzajów materiałów instalacyjnych o podwyższonym pozimowe ochrony. Hermetyczne puszki natynkowe są doskonałym przykładem tego typu produktów. To akcesoria wykonane w wysokiej klasie ochrony, w wysokim stopniu odporne na działanie wilgoci, a tym samym minimalizujące ryzyko zwarcia w instalacji.
Hermetyczne puszki natynkowe w instalacjach domowych
Profesjonalnie wykonana, domowa instalacja elektryczna jest w zasadzie niewidoczna. Puszki elektryczne są ukryte pod tynkiem i tym samym nie mają wpływu na estetykę domu. Widocznymi elementami instalacji pozostają jedynie gniazdka i włączniki elektryczne. W niektórych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem okazuje się jednak stosowanie puszek natynkowych, zwłaszcza jeśli są one używane do montażu różnego rodzaju czujników, do których warto mieć łatwy dostęp. Hermetyczne puszki natynkowe sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, w których estetyka wykończenia wnętrza ma znaczenie drugorzędne. Takie akcesoria instaluje się m.in. w domowych pralniach, kotłowniach, garażach i na strychach. Hermetyczne puszki elektryczne chronią przed działaniem wilgoci, kurzem i innymi stałymi zanieczyszczeniami, które mogą spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej domu.
Puszki elektryczne do stosowania na zewnątrz
Jednym z podstawowych zastosowań dla hermetycznych puszek natynkowych jest obsługa urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w przestrzeni zewnętrznej, na przykład w domowym ogrodzie. Puszki natynkowe hermetyczne mogą być instalowane bezpośrednio na elewacji domu, w garażowej wiacie, komórce, altanie lub innym stałym elemencie ogrodowej infrastruktury. Do zastosowań zewnętrznych warto wybierać modele puszek o wysokim poziomie ochrony IP, odpornych na działanie wody i promieniowania słonecznego. Dzięki samozatrzaskującym pokrywom, które są dość łatwe w demontażu, użytkownik zyskuje łatwy dostęp do wnętrza puszki, tym samym może umieszczać w nich różnego rodzaju czujniki lub podłączać kolejne urządzenia elektryczne, dodatkowe elementy oświetlenia elewacji budynku, systemu nawadniającego lub dowolnie innego.
Hermetyczna puszka natynkowa to element elektroinstalacyjny znajdujący powszechne zastosowanie nie tylko w warsztatach, magazynach i zakładach produkcyjnych, ale także w domach prywatnych. Takich puszek używa się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów, wszędzie tam, gdzie potrzeby jest łatwy dostęp do instalacji i jej wysoki poziom ochrony przed wilgocią.