Na czym polega budownictwo ekologiczne?
Budownictwo ekologiczne to szereg rozwiązań z obszaru inwestycji budowlanych, jakie pełnią warunki ochrony środowiska, ekonomiki oraz funkcjonalności wykorzystywania zasobów. W Polsce, pomimo iż o ekologii oraz poszanowaniu środowiska naturalnego jest głośno, w praktyce zarówno w budownictwie wielo- jak również jednorodzinnym panują standardowe techniki. Terenem, gdzie rzecz ma się odmiennie, jest sektor nieruchomości komercyjnych.
Zdrowe budynki, obiekty pasywne oraz energooszczędne
Dobre budynki stały się w badaniu podstawowym celem naturalnym (w tymże obiekty pasywne oraz energooszczędne). Na przykład do najistotniejszych społecznych elementów zachęcających zielone budownictwo zakwalifikować można poprawę stanu zdrowia oraz nastawienia ludzi i podniesienie efektywności pracowników. Pozostałe efekty społeczne, jakie stają się jeszcze istotniejsze, obejmują tworzenie poczucia wspólnoty oraz wspomaganie gospodarki krajowej.
Zrównoważone budownictwo
Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, iż nasza planeta jest jeszcze bardziej zabrudzona. Standardowe budownictwo także przykładało do tego rękę – niebezpieczne bazy w produktach budowlanych, brak rozwiązań umożliwiających niewielką stratę ciepła we wnętrzach budynku – to wszystko powodowało, iż posiadanie swego domu wiązało się z zatruwaniem środowiska. Nic zatem nadzwyczajnego, iż postanowiono to odmienić. Ekologiczne budownictwo jest odpowiedzią na potrzeby osób, jakie nie chcą przyczyniać się do wydawania gazów cieplarnianych i zatruwania środowiska.
Projekty domów ekologicznych
Decyzję o budowie domu ekologicznego należy podjąć już na poziomie doboru właściwego projektu. Poszczególne pracownie architektoniczne mają gotowe projekty domów ekologicznych, w wielu wypadkach należałoby natomiast zdecydować się na swój wybór dobrych rozwiązań. Na tymże etapie musimy wziąć pod uwagę usytuowanie działki względem stron świata. Należałoby, by na przykład większość okien odnalazłaby się po stronie południowej. Dzięki temu poprzez dużą część dnia skorzystamy zwłaszcza ze światła dziennego.
Zastosowanie energii słonecznej
W wypadku nowoczesnego budownictwa niskoenergetycznego ogromną rolę gra zastosowanie energii światła słonecznego oraz to zarówno w systemach czynnych, jak również pasywnych. Wykorzystanie energii światła słonecznego w czynnych systemach solarnych ma w warunkach polskich styl autonomiczny. Systemy czynne mogą działać na swoją sieć poszczególnych budynków, np. domów jednorodzinnych czy na wyodrębnioną sieć odbiorców, np. osiedla domów jednorodzinnych, zespół obiektów funkcjonalności społecznej.