panele fotowoltaiczne

Przyszłość fotowoltaiki rysuje się w jasnych barwach

Nowoczesne rozwiązania w zakresie energetyki to dzisiaj domena nie tylko wielkich przedsiębiorstw. Dumnie wkroczyły one także do prywatnych domów i niewielkich firm, a także farm i gospodarstw rolnych, gdzie doskonale się sprawdzają i stają się coraz to popularniejsze. Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe to coraz częściej spotykane rozwiązanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach gospodarczych lub w szklarniach. Zasilające je panele słoneczne spotyka się w polskim krajobrazie już na tyle często, że przestały one kogokolwiek zadziwiać.

Panele są bardzo długowieczne

Dlatego nie jest niczym zaskakującym, że coraz większe rzesze rodaków decydują się na panele fotowoltaiczne, które nie tylko pomagają im znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, ale przede wszystkim są w dłuższej perspektywie zbawienne dla środowiska. Mimo, że ich produkcja nie jest środowiskowo obojętna, to mogą one działać bez utraty wydajności przez około 25 lat, a przez kolejnych 10 ich moc nadal będzie wynosić 60-80% wartości początkowej.

Chociaż coraz częściej podnoszą się głosy na temat tego, jak składować i poddawać recyklingowi zużyte panele słoneczne, to dyskusja na ten temat nie uzyskała nawet szansy, żeby w pełni się rozwinąć. Na całym świecie pojawiają się przedsiębiorstwa, które zajmują się aktywnie tym zagadnieniem, a w Polsce sprawny system recyklingu opracowali naukowcy z AGH w Krakowie. Ze względu na innowacyjność proponowanych przez nich rozwiązań, przedsięwzięcie jest nie tylko szeroko komentowane i zyskuje na popularności, ale także w przyszłości przyniesie najprawdopodobniej wymierne zyski.

Odnawialne źródła energii to przyszłość

Łączna moc, jaką generowały panele fotowoltaiczne  w Polsce w roku 2021 jest szacowana na 7,6 GW i nieustannie rośnie. Pomimo zmiany legislatywy prawnej, która wprowadziła mniej korzystny przelicznik dla posiadaczy tego typu instalacji, nadal cieszą się one ogromną popularnością i wciąż pozwalają na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji oraz znaczącą oszczędność na rachunkach. Wpływa na to nie tylko aspekt finansowy, ale i zwiększająca się świadomość dotycząca zmian klimatycznych, do których w znacznej mierze przykładają się elektrownie węglowe.

Panele słoneczne zasilają dzisiaj w prąd zarówno nowe domy, które budowane są jako pasywne i energooszczędne, jak i starsze budynki, które stawiano w klasycznych technologiach. Działają także w szklarniach, oborach, halach hodowlanych i w wielu innych miejscach, w których jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał o ich instalacji. Z czasem pojawią się pewnie nawet tam, gdzie dzisiaj mogą wydawać się nierealne do wykorzystania.

żarówki LED Previous post Dlaczego warto zainwestować w żarówki LED?
projekt domu Next post Energooszczędność i styl w projekcie domu – jak to połączyć?