Rodzaje silikatów – gdzie warto wykorzystywać poszczególne rodzaje bloczków silikatowych?
W kategorii materiałów murowych można wyróżnić wiele różnych grup produktowych. Wśród nich są bloczki silikatowe, które są zwyczajowo nazywane silikatami. Dostępnych jest kilka ich rodzajów, różniących się pomiędzy sobą parametrami fizycznymi oraz właściwościami geometrycznymi. Jak i gdzie je stosować?
Czym są silikaty?
Silikaty to wyroby wapienno-piaskowe. Powstają przy użyciu trzech surowców, a mianowicie: piasku kwarcowego, wapna oraz wody. Ich końcowe właściwości fizyczne są składową procesów, zachodzących na poszczególnych etapach produkcji. Najistotniejsze z nich to etapy prasowania oraz autoklawizacji. Autoklawizacja, to etap utwardzania produktu w wysokiej temperaturze i pod wpływem wysokiego ciśnienia. Podczas dojrzewania w autoklawach w materiale zachodzi wiele reakcji chemicznych, które mają bezpośredni wpływ na wzrost wytrzymałości na ściskanie.
Dzięki wysokiej wytrzymałości bloczki silikatowe pozwalają na wznoszenie stosunkowo cienkich ścian o dużej nośności, które jednocześnie zapewniają izolacyjność akustyczną oraz akumulacyjność cieplną. Korzystne parametry fizyczne elementów silikatowych pozwalają na wygenerowanie oszczędności eksploatacyjnych po stronie właścicieli obiektów.
Jakie są rodzaje silikatów?
W ofercie elementów silikatowych można wyróżnić np. bloczki silikatowe profilowane na pióro i wpust – drążone, stosowane do wznoszenia ścian wewnętrznych działowych. Z uwagi na ich niewielką szerokość, rezygnuje się z uchwytu montażowego.
Do ścian konstrukcyjnych lepiej nadają się bloczki profilowane na pióro i wpust z uchwytem montażowym. Są to elementy drążone (o różnym udziale drążeń w objętości elementu) i szerokościach zaczynających się od 18 cm.
Przy wznoszeniu przegród o podwyższonej izolacyjności akustycznej, najlepszym wyborem są bloczki gładkie (wymagające wypełnienia spoiny pionowej), o najwyższych klasach gęstości.
Cegła wapienno-piaskowa, czyli cegła silikatowa to element o tradycyjnym wymiarze, który wymaga wypełnienia zarówno spoiny pionowej, jak i poziomej. Współcześnie cegła silikatowa znajduje zastosowanie głównie jako warstwa osłonowa ściany szczelinowej lub przy wykonywaniu elementów małej architektury czy też budowy szachtów.
Silikaty są materiałem o szerokim zastosowaniu – z elementów silikatowych można budować cechujące się wysoką wytrzymałością ściany konstrukcyjne, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Powstają z nich ściany osłonowe, działowe, fundamentowe oraz ściany piwnic, a także przegrody ogniowe.