Mała i funkcjonalna łazienka

Mała i funkcjonalna łazienka – 3 zasady

Łazienka w niewielkich rozmiarach z pewnością stanowi pewne ograniczenie, wcale nie oznacza to jednak, że pomieszczenie musi być niefunkcjonalne. Wystarczy, że dokładnie przeanalizujesz jego parametry, a następnie zaplanujesz, jak zamaskować wady i wykorzystać atuty wnętrza. Poszukaj ciekawych opcji i stwórz naprawdę oryginalne aranżacje. Skorzystaj z poniższych wskazówek.

1. Łazienka – optymalne wykorzystanie przestrzeni

2. Sposób na kąpiel – dobór armatury

3. Ściany i podłogi – optyczne iluzje

Oczywiście, nawet najbardziej wymyślne wyposażenie nie sprawi, że zamienisz małą łazienkę w salon kąpielowy. Z pewnością jednak wnętrze wizualnie zyska nieco więcej przestrzeni.

Łazienka – optymalne wykorzystanie przestrzeni

Przechowanie wszystkich niezbędnych rzeczy w małej łazience może wydawać się ogromnym wyzwaniem, ale możliwości masz znacznie większe niż sądzisz. Wystarczy odpowiednio umiejscowić meble łazienkowe. Pamiętaj, że ściany i sufit kryją w sobie znaczny potencjał. Szafki łazienkowe do małych przestrzeni mogą przybrać formę popularnych niegdyś pawlaczy. Wysoką zabudowę przeznacz na rzadziej używane rzeczy i akcesoria.

Bardzo chętnie wykorzystywane są niepozorne miejsca w sąsiedztwie armatury. Do trafnych pomysłów zaliczają się “niewidoczne” szafki za lustrem lub zabudową WC, szuflady pod umywalką czy półki zaaranżowane w ściennych wnękach. Sprawdzą się także ścienne regały i wysuwane schowki.

Sposób na kąpiel – dobór armatury

Kabina prysznicowa czy wanna? To pytanie najczęściej zadawane jest już na początku planowania wystroju łazienki. Mała łazienka z reguły wyposażona jest w prysznic, ale w wielu przypadkach całkiem realna okazuje się wolnostojąca wanna lub mała wanna ze składanym parawanem prysznicowym. Producenci mają na uwadze niewielkie metraże, dlatego w asortymencie większości z nich bez problemu znajdziesz model odpowiadający twoim wymaganiom.

Dobrym pomysłem są umywalki połączone z podwieszoną szafką. Półki ukryte za drzwiami to idealny schowek na papier toaletowy, ręczniki czy kosmetyki. Zabudowa jest estetyczna i ułatwia utrzymanie porządku w domu.

Ściany i podłogi – optyczne iluzje

Łazienka nie powiększy się magicznie dzięki zastosowaniu odpowiednich płytek, można jednak pobawić się kolorystyką i układem, by wizualnie nadać wnętrzu przestrzeni. Godne polecenia są zwłaszcza jasne płytki. Nie przesadzaj z wzorami – ich nadmiar optycznie pomniejsza pomieszczenie. Zainwestuj natomiast w lustra, które – odbijając przeciwległą ścianę – nadają wrażenie jej oddalenia. Pomoże także delikatne oświetlenie.

silikaty Previous post Rodzaje silikatów – gdzie warto wykorzystywać poszczególne rodzaje bloczków silikatowych?
Beton komórkowy Next post Beton komórkowy – bloczek bloczkowi nierówny – czym się od siebie różnią?