projekt domu

Energooszczędność i styl w projekcie domu – jak to połączyć?

Obowiązujące aktualnie przepisy prawa budowlanego sprawiają, że nowo budowane domy muszą być energooszczędne. Inwestorom zależy natomiast na tym, by miały określony styl i ładnie się prezentowały. W jaki sposób pogodzić obie kwestie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Co wpływa na energooszczędność budynku?

Domy energooszczędne to budynki o zwartej bryle, co ogranicza występowanie mostków termicznych. Projekty domów energooszczędnych wyróżnia również dwuspadowy dach, który jest nie tylko tani w budowie, ale także minimalizuje straty ciepła. Równie ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, których parametry muszą być zgodne ze standardem WT2021. Odnosi się do współczynnika przenikalności cieplnej konkretnych elementów budynku, takich jak ściany, dach, okna, czy drzwi zewnętrzne. Warto również pamiętać, że dom energooszczędny powinien być odpowiednio usytuowany względem stron świata, co umożliwi dogrzewanie go i doświetlanie dzięki energii słonecznej.

Stylowy dom energooszczędny – duże przeszklenia

Jak wspomniano w poprzednim akapicie dom energooszczędny powinien być odpowiednio usytuowany względem stron świata, co pozwala wykorzystać energię słoneczną. Optymalizację takiego rozwiązania umożliwia również zastosowanie dużych przeszkleń, które dodatkowo dodają budynkowi charakteru oraz podnoszą jego walory wizualne. Zastosowanie dużych przeszkleń nie tylko sprawia, że budynek wygląda nowocześnie, ale również pozwala płynnie połączyć dom z ogrodem. Oczywiście należy zadbać o to, by zastosowane szyby miały odpowiedni współczynnik przenikalności ciepła, co bezpośrednio przekłada się na energooszczędność budynku.

projekt domu

Stylowa elewacja

Prosta bryła budynków energooszczędnych kojarzy się wielu osobom z nudnym wyglądem oraz brakiem stylu. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od projektu elewacji. Odpowiednio wkomponowane detale oraz zastosowanie naturalnych materiałów (np. kamienia lub deski elewacyjnej) pozwala stworzyć atrakcyjny wizualnie budynek, który z pewnością będzie przyciągał wzrok. Atrakcyjna elewacja w połączeniu z dużymi przeszkleniami daje naprawdę znakomity efekt i sprawia, że budynek wygląda stylowo i nowocześnie.

Parterówka, czy dom z poddaszem?

Wśród stylowych domów energooszczędnych można znaleźć zarówno rozwiązania parterowe, jak i budynki z poddaszem użytkowym. Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza z pewnością sprawdzają się w przypadku inwestorów posiadających dzieci, czy pragnących wyraźnie oddzielić część dzienną od części sypialnej. Ich atutem jest również fakt, że okna umieszczone w ścianach szczytowych, czy połaci dachu stanowią dodatkową ozdobę. Stylowa, a zarazem energooszczędna może być również parterówka, którą można idealnie wpasować w otoczenie i dopasować do niego stylem.

projekt domu

Podsumowując należy stwierdzić, że połączenie energooszczędności ze stylem jest jak najbardziej możliwe, a domy z niskim zapotrzebowaniem na energię nie muszą być nudne. Co więcej, w tym kierunku będą musiały iść pracownie projektowe, ponieważ budowa domów energooszczędnych jest obecnie wymagana przez przepisy prawa.

panele fotowoltaiczne Previous post Przyszłość fotowoltaiki rysuje się w jasnych barwach
Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych Next post Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych – jakich błędów unikać?