Dobieramy moc grzejnika do pompy flexoTHERM exclusive

Jak dobrać moc grzejnika?

Wybór odpowiedniej mocy grzejnika gwarantuje komfort i ciepło w budynku, a także pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Na co należy zwrócić uwagę przy jego doborze? Podczas zakupu często okazuje się, że można zastosować grzejnik o mniejszej mocy – a tym samym tańszy. Mniejsza pojemność układu grzewczego oznacza, że bezwładność układu jest mniejsza i automatyka do regulacji temperatury działa skuteczniej. W artykule przedstawimy, czym kierować się przy doborze mocy grzejników i jakie parametry wziąć pod uwagę.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego należy zwracać uwagę na moc grzewczą,
  • jak obliczyć moc grzejnika,
  • jaka moc grzejnika do łazienki sprawdzi się najlepiej,
  • jak połączyć instalację z wysokotemperaturową pompą ciepła.

Odpowiedni dobór mocy grzejnika na m2 wymaga dość precyzyjnych obliczeń, a także wiedzy na temat zapotrzebowania energetycznego budynku. Jednak zakup grzejnika o dobrze dopasowanej mocy pozwoli uniknąć zbędnych wydatków, zarówno na etapie samego wyboru urządzenia i instalacji, jak i następnie podczas ogrzewania budynku. Jak tego dokonać? Dowiesz się z artykułu.

Dobór mocy grzejnika – przede wszystkim moc grzewcza

Przy doborze grzejników, pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę to moc grzewcza. Mierzy się ją w watach (W) i określa ona zdolność grzejnika do oddawania ciepła w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli do określenia potrzebnej mocy grzewczej można posłużyć się projektem instalacji grzewczej, który jest elementem projektu domu, także projektu już gotowego.

Obok informacji niezbędnych do odpowiedniego wykonania instalacji grzewczej (np. materiał i średnica przewodów, obliczenia nastaw zaworów termostatycznych), znajdziemy w nim również wyliczone przez projektanta straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Często podana jest również określona moc grzejników. Jest ona nieco większa od wyliczonych strat. Niekiedy jest już wskazany model grzejników od konkretnego producenta, jednak nie ma obowiązku zainstalowania dokładnie takich samych. Można wybrać inne, lecz najlepiej tego samego typu i o takiej samej lub podobnej mocy. Jeśli nie dysponujemy projektem instalacji grzewczej z określonymi stratami ciepła, możemy do szacunkowego doboru grzejników posłużyć się uproszczoną metodą obliczeń, która pomoże nam zdecydować, jakiej mocy grzejnik wybrać.

Jak obliczyć moc grzejnika?

Do określenia jakiej mocy grzejnika potrzebujemy do konkretnego pomieszczenia, możemy użyć przybliżonych wartości (zapotrzebowania na ciepło w W/m²):

  • >100 W/m² dla starszego budownictwa, niemodernizowanego;
  • 65-80 W/m² dla budownictwa po termomodernizacji (okna dwuszybowe, wentylacja grawitacyjna);
  • 50-65 W/m² nowe budownictwo (okna trzyszybowe, wentylacja grawitacyjna, bardzo dobra izolacja);
  • 20-50 W/m² budynek niskoenergetyczny (okna trzyszybowe, rekuperacja, wysoki standard izolacji);
  • <15 W/m² budynek pasywny.

Zapotrzebowanie na moc w watach na metr kwadratowy różni się w zależności od standardu budynku, zastosowanej izolacji cieplnej ścian, okien i wentylacji.

Jak dobrać moc grzejników na m2, mając podaną wielkość pomieszczenia? Często w materiałach od producentów moc grzejników podawana jest dla parametrów 75/65/20°C a także 55/45/20°C. Jednak w celu uzyskania jak najwyższej efektywności i niskich kosztów eksploatacji w przypadku pomp ciepła, jak np. flexoTHERM exclusive zaleca się dobór grzejników, które będą zasilane wodą o możliwie niskiej temperaturze. Dostępne są obecnie grzejniki, które ogrzeją pomieszczenia przy temperaturze 45°C. W tabelach możemy znaleźć ich moc, np. dla parametrów 45/35/20°C.

Co oznaczają konkretne liczy? 45/35/20°C to: Tz = 45°C temperatura zasilania grzejnika, Tp = 35°C temperatura powrotu z grzejnika, a Ti = 20°C to temperatura w pomieszczeniu. Moc grzewcza urządzenia odnosi się zawsze do konkretnej temperatury wody zasilającej i temperatury wody na powrocie, a także do temperatury w pomieszczeniu. Czyli ten sam grzejnik, w tym samym pomieszczeniu, ale przy niższej temperaturze zasilania osiągnie mniejszą moc.

Podsumowując oznaczenia:

  • 75/65/20°C, jeśli dobieramy grzejniki do współpracy z kotłem i zależy nam na najmniejszych gabarytach i najniższej cenie grzejników;
  • 55/45/20°C, jeśli dobieramy grzejniki do współpracy z kotłem i zależy nam na efektywnym wykorzystaniu zjawiska kondensacji;
  • 45/35/20°C, jeśli dobieramy grzejniki do współpracy z pompą ciepła i zależy nam na uzyskaniu możliwie niskiego zużycia energii elektrycznej.

Jak obliczyć moc grzejników na m²? Posłużymy się przykładem pomieszczenia w budynku bardzo dobrze izolowanym o powierzchni 15 m2. Przyjęty wskaźnik zapotrzebowania na ciepło q = 50 W/m2 oraz parametry pracy 45/35/20°C. Obliczamy zapotrzebowanie na ciepło Q na podstawie wzoru:

Q [W] = A [m²] x q [W/m²], zatem Q = 15 m² x 50 W/m² = 750 W

Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło dla tego pomieszczenia wynosi około 750 W. Modelu o takiej lub nieco większej mocy poszukujemy w tabelach wydajności grzejników u konkretnego producenta w kolumnie z oznaczeniem 45/35/20°C. Jeśli parametry pracy instalacji są inne, lub chcemy zapewnić inną temperaturę w pomieszczeniu, należy skorzystać z tabeli współczynników korekcyjnych do przeliczania mocy grzejników.

Jaka moc grzejnika do łazienki będzie najlepsza?

Temperatura w łazience powinna być wyższa niż np. w kuchni czy w salonie. Zalecana to 24°C. Dodatkowo łazienki są bardziej wilgotne niż pozostałe pomieszczenia w domu, systemy grzewcze pomagają zapobiegać wilgoci i rozwijaniu się pleśni. Standardowo przyjmuje się, że na 1 m2 potrzebna jest moc 120 W. Jednak w dobrze ocieplonym budynku wartość można obniżyć do 100 W.

W przypadku grzejników łazienkowych stosuje się często rozwiązanie, które polega na wyposażeniu grzejnika wodnego w grzałkę elektryczną. W sezonie grzewczym, gdy działa centralne ogrzewanie, zasila go ciepła woda z kotła bądź z pompy ciepła. Jeżeli centralne ogrzewanie jest wyłączone, zawsze można uruchomić grzałkę elektryczną, która podniesie temperaturę w samej łazience, aby np. wysuszyć ręcznik. Niektóre grzałki elektryczne posiadają wyłącznik czasowy – można je ustawić tak, że po określonym czasie grzałka sama się wyłączy.

Jakiej mocy grzejnik wybrać do wysokotemperaturowej pompy ciepła?

W przypadku zastosowania tzw. wysokotemperaturowej pompy ciepła, czyli modelu pompy, który może zapewnić temperaturę zasilania nawet na poziomie 70-75°C, można ją podłączyć do istniejącej instalacji, która wymaga zasilania wodą o wysokiej temperaturze. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nawet w trakcie silnych mrozów, pompa ciepła będzie w stanie zasilać grzejniki, wykorzystując znaczną ilość energii odnawialnej i redukując wykorzystanie szczytowej grzałki elektrycznej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, iż efektywność każdej pompy ciepła zależy od różnicy pomiędzy wymaganą temperaturą wody w instalacji, a temperaturą powietrza otoczenia, skąd pobieramy energię. W związku z tym, kolejnym krokiem termomodernizacji istniejącego budynku powinno być dążenie do maksymalnego obniżenia temperatury wody w grzejnikach. Uzyskuje się to poprzez docieplenie budynku (gdy jest to jeszcze możliwe) lub poprzez wymianę grzejników na większe.

Precyzyjny dobór mocy grzejników uwzględnia jeszcze wiele innych czynników, jak np.: położenie budynku, rodzaj kondygnacji, na której znajduje się analizowane pomieszczenie, liczbę i wielkość okien w pomieszczeniu, liczbę ścian zewnętrznych w pomieszczeniu, umieszczenie grzejnika i jego ewentualną zabudowę. Jeśli nie masz pewności, jaki grzejnik będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, profesjonalne firmy, jak Vaillant, pomogą Ci w doborze, tym bardziej, że jest to zawsze kompromis pomiędzy względami estetycznymi, ceną i oszczędnościami, jakie mają przynieść np. pracując przy niskiej temperaturze wody grzewczej.

brama garażowa Previous post Jakie są największe zalety dwuskrzydłowych bram panelowych?
regał Next post Jaki regał na książki będzie pasować do Twojego domu?