Jak wybrać dobry ogrzewacz wody?
Ciężko jest sobie wyobrazić brak wygodnego dostępu do ciepłej wody. Mało tego, coraz więcej osób decyduje się na montaż urządzeń, które zapewniają natychmiastowy dostęp do ciepłej wody i realne oszczędności. Podpowiadamy, które z nich cechują się największą efektywnością.
Przepływowe ogrzewacze – komfort ciepłej wody
Wymieniając urządzenia służące do szybkiego podgrzewania wody użytkowej, należy zacząć od nowoczesnych elektronicznych przepływowych ogrzewaczy. W zależności od potrzeb mogą to być modele jedno lub wielopunktowe. Ich cechą charakterystyczną jest rozpoczynanie podgrzewania wody dopiero w momencie odkręcenia odpowiedniego kurka kranu. Dzięki temu ich użytkowanie przekłada się na dużą oszczędność związaną z mniejszym zużyciem energii. Ponadto, ogrzewacze cechują się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu ich montaż nie sprawia najmniejszych problemów. Nowoczesne modele wkomponowują się w styl modernistycznych łazienek lub kuchni i nie obniżają walorów estetycznych tych pomieszczeń. Opisywane urządzenia są banalnie łatwe w obsłudze, co wynika z ich elektronicznego sterowania. Pomimo niewielkich gabarytów sprawdzą się zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w budynkach o charakterze komercyjnym, na przykład w restauracjach lub hotelach. Warto zaznaczyć, że powinny być montowane jak najbliżej punktów poboru wody, co zwiększa szybkość ich działania i ogranicza straty energii oraz wody.
Ogrzewacze pojemnościowe – stały dostęp do ciepłej wody
W odróżnieniu od swoich przepływowych odpowiedników pojemnościowe ogrzewacze wody nie tylko ją ogrzewają, ale również magazynują. Urządzenia najwyższej jakości umożliwiają utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody nawet na kilka godzin od chwili jej podgrzania. Mogą to być modele ciśnieniowe lub bezciśnieniowe. Te pierwsze cechują się bardzo dużą pojemnością wynoszącą od 200 do 1000 litrów. Takie rozwiązanie umożliwia ich podłączanie do wszystkich punktów poboru wody w domu. Wymagają posiadania odpowiedniej ilości miejsca, a niektóre modele mogą być łączone z systemami solarnymi, centralnym ogrzewaniem lub z pompami ciepła. Ich instalacja to dobre rozwiązanie w przypadku dużych rodzin, mających znacznie większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W przeciwnym wypadku ich koszty instalacji i eksploatacji mogą być zbyt wysokie. Małe ogrzewacze pojemnościowe posiadają zbiorniki o pojemności od 5 do 15 litrów. Z tego powodu zdają egzamin w połączeniu z jednym punktem poboru wody, na przykład ze zlewem kuchennym.
Pompy ciepła do wody użytkowej – wydajne i ekologiczne
Inny interesujący i efektywny sposób na podgrzewanie wody użytkowej to zastosowanie pomp ciepła wykorzystujących odnawialną energię. Takie rozwiązanie jest przyjazne dla portfela, a także dla środowiska. Pozwala na ograniczanie strat związanych z nieumyślnym ogrzewaniem pasywnym, na przykład tych wynikających z użytkowania pieców CO2. Odpowiedni model pompy ciepła może wystarczyć do spełnienia zapotrzebowania na ciepłą wodę dla całego domu jednorodzinnego. Co ważne, jest to urządzenie łatwe w instalacji, wymaga jedynie wygospodarowywania odpowiedniej ilości miejsca oraz podłączenia do wody. Pompy są wyposażone w wentylatory, które zasysają nadmiar ciepła z powietrza. Poza tym pozwalają na skuteczne zabezpieczanie wnętrz przed nadmiarem wilgoci. Pompy ciepła do wody użytkowej mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną, co sprawia, że ich użytkowanie staje się jeszcze tańsze.
Innowacyjne urządzenia do gotowania wody
Wbrew pozorom gotowanie wody nie wymaga stosowania czajników elektrycznych lub ich tradycyjnych odpowiedników na gaz. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesną alternatywę dla wspomnianych opcji. Są to urządzenia gotujące wodę montowane bezpośrednio do kranu. Umożliwiają bardzo szybkie pozyskanie wrzącej wody, na przykład na herbatę lub ugotowanie ryżu. Są ekonomiczne i bezpieczne w użytkowaniu. Poza tym cechują się nowoczesnym designem, który sprawdzi się we współczesnych kuchniach o minimalistycznym charakterze.
Istnieje kilka rodzajów urządzeń pozwalających na efektywne podgrzewanie wody użytkowej. Najwydajniejsze z nich to ogrzewacze przepływowe, pojemnościowe oraz pompy ciepła. Wybór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od kilku czynników, takich jak wielkość domu, ilość mieszkańców oraz ich potrzeby.