farba

Jak wybrać odpowiednią farbę do ścian?

Odnowienie ścian we własnym mieszkaniu wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego dla naszego gustu koloru farb, ale przede wszystkim ich rodzaju. Nie każda farba do ścian nadaje się do każdego pomieszczenia i warto o tym wiedzieć jeszcze przed wybraniem się do sklepu. Od czego zacząć i o co pytać sprzedawców?

Farba do ścian: jaka do salonu, a jaka do pokoju dziecka?

Może się wydawać, że salon i pokój dziecięcy to pomieszczenia, do których można dobrać identyczne farby do ścian, różniące się co najwyżej kolorystyką. Nic bardziej mylnego! Pokój dziecka używany jest w innej intensywności niż salon, dlatego też warto do niego dobrać farby ciepłe, antyalergiczne i niepowodujące uczuleń, a co ważne: farby zmywalne. Do salonu wystarczy zwykła, emulsyjna farba do ścian, natomiast pokój dziecka musi być przygotowany na znacznie więcej nietypowych pomysłów malucha, dlatego zmywalność farby i łatwe jej doczyszczanie są tutaj podstawą.

Farby do ścian kuchennych i łazienek

Kuchnia i łazienka to pomieszczania o nietypowej wilgotności, która sprawia, że tradycyjna farba do ścian niekoniecznie dobrze się w nich sprawdzi. Popularne farby łazienkowe i kuchenne wyróżniają się nieco inną strukturą produkcji oraz innym składem chemicznym. Dzięki temu, dostosowane do tych pomieszczeń farby, nie pękają pod wpływem pary, gotowania, smażenia czy brania prysznica, ale też nie odpryskują na zewnątrz i nie tworzą się pod nimi żadne bąble. Producenci farb do ścian łazienkowych i kuchenny kładą szczególny nacisk na ich właściwości chłonne, ochronę przed wilgocią (tzw. higroskopijność) i dużą wytrzymałość, dlatego odnawiając te pomieszczenia, koniecznie należy zwracać uwagę na odpowiednie adnotacje na opakowaniach farb. 

Farby zmywalne – ważne atuty

Producenci farb do ścian nierzadko informują na opakowaniach również o tym, czy farba jest łatwo zmywalna, czy też nie. Nie chodzi tu oczywiście o jej zmycie gąbką ze ściany, ale o możliwość czyszczenia jej na mokro, bez utraty jakości koloru i bez zdrapywania warstwy farby ze ściany. Coraz więcej farb, zarówno tych do salonów, pokoi dziecięcych, kuchni, a nawet łazienek wyróżnia się właśnie taką prostotą ich szorowania. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, dzięki któremu wszelkie pozostałości np. po zabitych na ścianach komarach, muszkach, plamkach od jedzenia czy zabrudzeniach wykonanych przez dziecięce palce, są łatwe do usunięcia i nie pogarszają wyglądu ściany. Kupując farby do konkretnego pomieszczenia warto jest więc wybierać te, które są łatwo zmywalne.

kuchnia Previous post 3 wskazówki dotyczące taniej transformacji kuchni
frezarka Next post Co trzeba wiedzieć na temat frezarki?