Lampy sufitowe

Lampy sufitowe – rodzaje i najnowsze trendy

Lampy sufitowe stanowią absolutnie podstawowy element wyposażenia naszych przestrzeni w domach, mieszkaniach i biurach. Ze względu na ogromne możliwości aranżacyjne oraz duży wybór dostępnych modeli, jesteśmy w stanie dopasować idealną lampę sufitową do każdego wnętrza. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze lampy sufitowej, a także jakie są najnowsze trendy w tej dziedzinie.

Jak wybrać lampę sufitową?

Lampy sufitowe to typ lamp trwale zamontowanych na suficie. W przeciwieństwie do żyrandoli oraz typowych lamp wiszących omawiane lampy sufitowe nie zwisają z sufitu. Jednak ogromna ilość dostępnych modeli sprawia, że niekiedy trudno jest jednoznacznie określić, czy dana lampa jest lampą wiszącą czy po prostu lampą sufitową. Przy wyborze lamp wiszących warto dokładnie zastanowić się, jaką rolę ma ona spełniać. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych pytań, które warto rozważyć na etapie aranżacji przestrzeni:

 • Jakie funkcje ma spełniać lamp sufitowa? Czy ma oświetlać całą przestrzeń, czy raczej będziemy z niej korzystali, jak z oświetlenia punktowego?
 • W ile punktów świetlnych powinna być wyposażona lampa? Czy jeden punkt świetlny będzie wystarczający do oświetlenia wybranej przestrzeni?
 • Czy zależy nam na jej energooszczędnym działaniu? Jeśli odpowiedź jest pozytywna, w pierwszej kolejności sięgnijmy po lampy sufitowe LED.
 • Jak mocne światło chcemy uzyskać? Warto wziąć więc pod uwagę nie tylko ilość punktów świetlnych, ale także maksymalną moc żarówki, którą można wpiąć do danej lampy.
 • Czy lampa ma spełniać także walory dekoracyjne? Jeśli nie zależy nam na walorach dekoracyjnych, wówczas warto skupić się na wyborze modelu o optymalnych parametrach, a także w najlepszej relacji jakości do ceny.
 • Jaki design lampy będzie odpowiedni do konkretnej przestrzeni, w której chcemy ją zamontować?

Jeśli dokładnie odpowiemy sobie na te pytania, z pewnością wybór idealnej lampy sufitowej będzie już dużo prostszy. Co jednak nie oznacza, że będzie on prosty, ponieważ producenci zadbali, aby asortyment był naprawdę bogaty.

Kluczowe zalety lamp sufitowych

Oczywiście najważniejszym atutem tego typu oświetlenia jest funkcjonalność. Lampy sufitowe świetnie radzą sobie z oświetlaniem nawet bardzo dużych przestrzeni. Jednocześnie mogą być także wykorzystywane jako lampy punktowe. Łatwość montażu i demontażu sprawia, że każdy może samodzielnie taką lampę zainstalować, a w razie potrzeby, także często ją zmieniać. Nie bez znaczenia pozostaje wspomniany już wcześniej ogromny wachlarz asortymentu, dzięki któremu dobierzemy lampę, które spełnia wszystkie nasze wymagania, także te związane z ceną produktu. I na koniec nie sposób także wspomnieć o łatwości aranżacji. Lampy sufitowe dostępne są w niemal każdym stylu – lampy sufitowe loftowe, skandynawskie, industrialne, klasyczne, nowoczesne, boho, rusytkalne, vintage, art deco, prowansalskie… i tak jeszcze moglibyśmy długo wymieniać. W każdym razie z pewnością znalezienie idealnej lampy sufitowej do aranżacji konkretnego pomieszczenia nie będzie stanowiło dużego problemu. A funkcje dekoracyjne jakie spełniają lampy sufitowe, najlepiej docenimy we własnym wnętrzu, ciesząc się cudnym nastrojem, jaki może nadawać odpowiednio dobrana lampa wisząca.

Gdzie zamontować lampy sufitowe?

Wszechstronność lamp sufitowych sprawia, że świetnie odnajdują się one w każdej przestrzeni. Dlatego też producenci dostarczają szeroki asortyment w następujące postaci:

 • Lampy sufitowe do salonu
 • Lampy sufitowe do kuchni
 • Lampy sufitowe do sypialni
 • Lampy sufitowe do łazienki
 • Lampy sufitowe do pokoju dziecięcego
 • Lampy sufitowe do biura

Najnowsze trendy w lampach sufitowych

Nowoczesne lampy sufitowe zachwycają prostą formą, minimalizmem oraz wykorzystaniem świetnej jakości materiałów. Przykładem minimalistycznego oświetlenia sufitowego są szynoprzewody. Ze względu na łatwość ich instalacji nie tylko w poziomie, ale także i pionie nie muszą występować jedynie w formie oświetlenia sufitowego. Ciekawym trendem w lampach sufitowych jest także wykorzystanie technologii smart, która pozwala na wygodne ich sterowanie także z poziomu pilota.

włoskie płytki łazienkowe Previous post Zainwestuj we włoskie płytki łazienkowe i ciesz się korzyściami!
impresjonizm Next post Tchnienie natury w twoim domu