
Złote wykończenia w łazience – do jakich stylów pasują i jak je aranżować?
Złote wykończenia, dodatki i akcesoria to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Chociaż kolor ten kojarzy się z przepychem, doskonale prezentuje się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Chcesz wyposażyć swoją łazienkę w złote dodatki i wykończenia? Zobacz, jak je dobierać i do jakich stylów pasują najlepiej.
Złoto w nowoczesnej łazience
Styl nowoczesny ma wiele odmian: skandynawski, industrialny, loftowy… Sam dobór kolorów nie determinuje jeszcze charakteru całego pomieszczenia. Efekt będzie zależał przede wszystkim od użytych form oraz faktur. Istotne jest również to, gdzie pojawią się złote elementy. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na pojedyncze akcenty kolorystyczne. Baterie umywalkowe czy rama w kolorze złota pozwolą na stworzenie estetycznej i eleganckiej aranżacji. Sprawdzą się w łazienkach urządzonych w każdym stylu.
Wykańczając łazienkę, dobrze rozplanuj wszystkie jej komponenty. Zanim wprowadzisz dany kolor, upewnij się, czy nie będzie on przytłaczający. Wyjątkiem jest styl glamour, który charakteryzuje się przepychem. Jeśli zdecydujesz się na taką aranżację, możesz pozwolić sobie na nieco więcej swobody. Pamiętaj jednak wówczas o przełamaniu złota innymi kolorami i zachowaniu odpowiednich proporcji. Weź również pod uwagę metraż pomieszczenia – barokowe aranżacje będą wyglądać dobrze przede wszystkim w dużych łazienkach.
Złote wykończenia a minimalizm
Czasem mniej znaczy więcej. Do minimalistycznych łazienek polecamy złote dodatki i elementy o prostych kształtach. Jeśli we wnętrzu dominują biele, szarości i beże, złoto optycznie ożywi i rozświetli aranżację. Najlepiej sprawdzą się tu zaokrąglone formy wzbogacone o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Stylowe, a zarazem praktyczne będą stojące baterie umywalkowe z długimi wylewkami. Można je montować przy popularnych misach nablatowych.
W nowoczesnych łazienkach znakomicie sprawdzi się również kontrastowe połączenie czerni, bieli i złota. Elegancka armatura, taka jak bateria i kolumna natryskowa z serii Alanis marki Kuchinox, podkreśli charakter wnętrza. Modele są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i złotym oraz białym i złotym. Połączenie złota i czerni będzie dobrze prezentować się w dużych łazienkach, z kolei elementy z dodatkiem bieli warto zastosować w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Jasne dodatki optycznie powiększą wnętrze. Ponadto baterie można dopasować do płytek i mebli w dowolnym kolorze. Więcej na ten temat przeczytasz w artykuleCzarne i złote baterie – w czym tkwi ich fenomen?
Złote elementy w łazienkach retro
Aranżacje z dodatkiem złota pozwolą przenieść się w czasie! Moda na styl retro sprawiła, że na rynku dostępnych jest wiele produktów pasujących do klasycznie urządzonych łazienek. Na uwagę zasługują m.in. baterie umywalkowe i wannowe z dwoma pokrętłami. Znakomitą propozycją jest seria baterii Stilo, charakteryzująca się niecodziennym wykończeniem w kolorze antycznego mosiądzu. Rzadko spotykana barwa i niebanalna forma tych baterii sprawiają, że będą one pasować do eleganckich pomieszczeń w stylu wiktoriańskim czy romantycznych aranżacji cottagecore.
Wykończenia w kolorze złota kojarzą się przede wszystkim z wnętrzami urządzonymi w stylu art deco. Aby cieszyć się luksusową łazienką, sięgnij po wysokiej jakości materiały – szlachetne drewno, marmur i stal o wysokim połysku. Pozłacana armatura i dodatki w tym samym kolorze doskonale prezentują się na tle dekoracyjnych płytek lub tapet z motywami florystycznymi. Jeśli zależy Ci na spektakularnym efekcie, zrezygnuj z chromowanych wykończeń i zdecyduj się na połysk. Bardzo duże znaczenie będzie miało również oświetlenie – zadbaj o to, by lampy pasowały do całości aranżacji, a żarówki zapewniały przyjemne, ciepłe światło.
Złote dodatki do łazienek w różnych stylach
Dobrym sposobem na wprowadzenie odcieni złota do łazienki jest dobór odpowiednich dodatków. Mogą być to większe elementy, takie jak eleganckie lustra czy klamki, ale też drobiazgi, np. podajniki na mydło czy haczyki na ręczniki. Kompletując niezbędne akcesoria, pamiętaj o zachowaniu spójności kształtów oraz faktur. Jeśli armatura ma zaokrąglone brzegi, wybierz meble i dodatki o zbliżonej formie. Najważniejsza jest konsekwencja – przemyślany dobór akcesoriów sprawi, że wnętrze zyska elegancki wygląd.