kostka brukowa

Dlaczego warto stosować fugę do kostki brukowej?

Kostka brukowa to jedna z popularniejszych nawierzchni, która sprawdza się w miejscach publicznych, ale również na prywatnych posesjach. Materiał jest niezwykle trwały, dekoracyjny oraz nader praktyczny. Kostka służy do tworzenia chodników, deptaków i skwerów w miastach. W ogrodach robi się z niej ścieżki, podjazdy i parkingi dla samochodów. Zastosowanie fugi do kostki brukowej pozwoli polepszyć właściwości tego materiału i zapewni większą trwałość nawierzchni.

Czym jest fuga do kostki brukowej?

Fuga, czyli spoina, używana do wypełniania szczelin między poszczególnymi elementami bruku, zabezpiecza materiał przed uszkodzeniami, przemieszczaniem się oraz przed wyrastaniem chwastów. Dobrze zabezpieczona kostka brukowa nie przesuwa się względem siebie i nie zapada. Sama fuga do kostki brukowej to produkt, który jest niezwykle elastyczny oraz plastyczny. Spoina jest bardzo odporna na duże obciążenia, dzięki temu może być stosowana w miejscach intensywnie użytkowanych. Fuga musi być odporna na mróz — ta właściwość zapewnia jej trwałość oraz ogranicza ryzyko pękania podczas zimy i wiosny.

Rodzaj fug do kostki brukowej

Fuga do kostki brukowej to zwykle produkt jednoskładnikowy, który gotowy jest do nałożenia. Niektóre materiały, np. fuga drenażowa, zapewniają dobry odpływ wody, jest to szczególnie ważne na posesjach oraz na parkingach i chodnikach. Fuga drenażowa zapobiega powstawaniu kałuż, można ją stosować zarówno do bruku, jak i do kamienia i ceramiki.

Fugi do kostki brukowej oraz do kamienia naturalnego mogą mieć atrakcyjny wygląd, który zawdzięczają dodatkowi minerałów. Taki materiał idealnie sprawdzi się na tarasach oraz w ogrodach, gdzie wykonano naturalne, kamienne ścieżki. Fugi tego typu są bardzo odporne na mechaniczne czyszczenie i można je łatwo wymienić w razie potrzeby.

Zalety zastosowania fugi do bruku

Zastosowanie spoin do kostki brukowej lub do naturalnego kamienia znacznie ogranicza zachwaszczenie terenu. Ścisłe połączenie ze sobą elementów zapobiega opadaniu nawierzchni i jej przemieszczaniu się względem siebie. Brak ziemi lub piasku między pojedynczymi kostkami sprawia, że nasiona chwastów nie mają miejsca do rozwoju. To poprawia wygląd nawierzchni oraz ogranicza ilość prac związanych z jej konserwacją. Fuga do kostki brukowej poprawia również wygląd tarasu, chodnika lub parkingu. Wpływa na trwałość wykonania oraz zmniejsza ryzyko powstawania wapniowych wykwitów na kostce. Spoiny ograniczają również pękanie poszczególnych elementów nawierzchni, co jest szczególnie ważne na tarasach.

Złote wykończenia w łazience Previous post Złote wykończenia w łazience – do jakich stylów pasują i jak je aranżować?
boho Next post Dlaczego warto wybierać dekoracje boho do swoich wnętrz?