dom

Co jest najważniejsze przy budowie domu energooszczędnego?

Domy energooszczędne cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością, również wśród mieszkańców Bydgoszczy. Są tanie w utrzymaniu, dlatego z roku na rok coraz więcej osób sięga właśnie po projekt domu tego typu. Wcale nas to nie dziwi! Domy nastawione na oszczędzanie energii są również ekologiczne i łatwe do wybudowania. Na co należy zwrócić uwagę podczas budowy, aby nie płacić wysokich rachunków za ogrzewanie budynku? O tym w dzisiejszym artykule!

Dobór drzwi i okien ma kluczowe znaczenie

W przypadku domu energooszczędnego konieczne jest postawienie na szereg różnorodnych rozwiązań, które zestawione razem ze sobą pozwalają maksymalnie zminimalizować koszty ponoszone z ogrzewaniem budynku. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na dobór odpowiednich okien i drzwi – te powinny posiadać maksymalne parametry szczelności i termoizolacyjności, dedykowane właśnie do domów energooszczędnych.

Nieszczelne drzwi i okna to właśnie jedna z najczęstszych przyczyn podwyższonych rachunków za ogrzewanie. Wiele osób szuka do wykończenia domu jak najtańszych rozwiązań, chcąc zminimalizować koszty i wykończyć dom w jak najkrótszym czasie. Podjęcie pochopnej decyzji może mieć jednak długofalowe, okropne skutki. Warto wyjść więc z założenia, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, że wysokiej jakości drzwi i okna są inwestycją, która zwróci się już po kilku miesiącach użytkowania.

Kluczowe znaczenie ma również montaż drzwi i okien – ten powinien być zawsze przeprowadzony przez doświadczoną przy tego typu pracach ekipę. Najlepszym rozwiązaniem jest często zamówienie okien z usługą montażu. Tego typu sprzedaż z usługą świadczona jest przykładowo tutaj: https://oknoplast.com.pl/miasta_salony/torun/.

Nie bez znaczenia są również akcesoria, które zastosowane, mogą podnieść poziom bezpieczeństwa i termoizolacyjności budynku. Przykładem mogą być tutaj rolety zewnętrzne, które chronią dom przed nadmiernym ogrzewaniem w ciągu upalnego lata i wychłodzeniem podczas zimy.

Konstrukcja budynku

Planując budowę domu energooszczędnego, warto przemyśleć każdy element projektu, jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jednym z najważniejszych aspektów jest tutaj konstrukcja samego budynku – powinna być dobrze zaplanowana już przy kształtowaniu pierwszych planów budowlanych.

Dom energooszczędny powinien stanowić połączenie preferencji funkcjonalnych domowników, a także estetyki i rozwiązań minimalizujących ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Nowoczesne budynki tego typu stanowią kwintesencję nowoczesnego designu i technologii.

Podczas budowy architekt odpowiedzialny jest za zastosowanie przy budowie budynku energooszczędnych i ekologicznych materiałów, zaplanowanie rozkładu pomieszczeń i układu funkcjonalnego. Wyznacza priorytetowe pomieszczenia, rozrysowuje na planach budynku umiejscowienie okien i drzwi.

Kluczowe znaczenie w przypadku domów energooszczędnych ma również teren, na którym ma zostać wybudowany dom. Projekty realizowane najczęściej zakładają, że działka powinna być lekko nachylona w stronę południową lub płaska. Ma to ogromny wpływ na późniejsze koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Mamy nadzieję, że wybudujesz piękny i energooszczędny dom, zgodny z oczekiwaniami wszystkich domowników. Powodzenia!

podłogi Previous post <strong>Podłogi Quick Step – najwyższa jakość w korzystnej cenie</strong>
węgiel Next post Atrakcyjna cena węgla – gdzie szukać szansy na tańsze ogrzewanie