czosnek

Czosnek ozdobny idealnie ozdobi twój ogród

Czosnek ozdobny jest dekoracyjną rośliną należącą do rodzaju (Allium) z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest to bardzo efektowna roślina, którą można uprawiać we własnym ogródku. W zależności od konkretnej odmiany może on wyrastać na wysokość od 50 cm do nawet 150 cm. Kwiatostan składa się z dużej ilości malutkich kwiatków, które przypominają nieco swoim wyglądem dmuchawce. Czosnek ozdobny kwitnie od końca maja do sierpnia, dzięki czemu ozdabia ogród wtedy, gdy wiosenne kwiaty już przekwitną, a rośliny jednoroczne jeszcze nie zdążyły rozkwitnąć.

Najpopularniejsze odmiany i gatunki czosnku ozdobnego

Zdecydowanie najbardziej efektowną odmianą czosnku ozdobnego jest odmiana olbrzymia. Może osiągać nawet 1,5 m wysokości. Liście tej odmiany mają ciekawą niebieskozieloną barwę, a kwiaty są jasnofioletowe. Czosnek Olbrzymi długo trzyma się po ścięciu, dlatego jest chętnie wybierany jako roślina do wazonów. Odmiana Biaława wyróżnia się natomiast dużymi kwiatostanami, które mogą mieć nawet 20 cm średnicy. Bardzo ciekawie prezentuje się również czosnek główkowaty, którego kwiaty mają piękny bordowo-czerwony odcień. Wśród pozostałych odmian tej rośliny można wyróżnić także czosnek Ambassador, Cameleon, Lucy Ball, White Cloud, Summer Drummer, Mont Blanc oraz Szuberta.

Jak sadzić i uprawiać czosnek ozdobny?

Cebulki czosnku ozdobnego sadzi się do ziemi wczesną jesienią, a najlepiej końcem września-początkiem października, gdy jest ona jeszcze dobrze nagrzana. Umieszcza się je w ziemi we wcześniej przygotowanych otworach, których głębokość powinna wynosić około dwóch długości cebulki. Jest to roślina wieloletnia, dlatego po okresie kwitnienia może pozostać w ziemi. Zaleca się przesadzanie cebulek co 3-4 lata w inne miejsce, a najlepszą porą na takie zabiegi będzie początek lata, gdy rozpoczyna się okres wegetacji. Czosnek ozdobny najlepiej rozwija się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Należy pamiętać, aby w okresie suszy i dużych upałów regularnie i obficie podlewać roślinę. Można również dodatkowo nawozić kompostem lub dobrej jakości nawozami wieloskładnikowymi. Kwiaty czosnku ozdobnego ze względu na swoje walory estetyczne doskonale prezentują się samodzielnie, ale można zestawiać je w ogrodzie również z innymi roślinami. Ścięte łodygi można wykorzystać do różnego rodzaju kompozycji, a także suszyć. Dodatkową zaletą sadzenia czosnku ozdobnego na rabatach jest to, że odstraszają one nornice oraz szczury, które mogłyby podgryzać korzenie oraz łodygi roślin w ogrodzie.

okap Previous post Okap do zabudowy- cisza oraz wydajność
wideodomofon Next post Dlaczego warto zdecydować się na zakup wideodomofonu?