Serwis obiadowy

Serwis obiadowy – z czego się składa?

W każdym domu czy mieszkaniu powinna znaleźć się zastawa stołowa. Jest to element wyposażenia, na którym można podawać codzienne posiłki. Idealnie posłuży także podczas przyjęć i większych uroczystości. Piękne talerze płaskie obiadowe i komplet sztućców, sprawiają, że spożywanie posiłków jest nie tylko ucztą dla podniebienia, ale i dla oczu! Z czego więc powinien się składać? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Co składa się na serwis obiadowy?

Serwis obiadowy to nic innego, jak zestaw naczyń, służących do serwowania posiłków. Wszystkie jego elementy wykonane powinny być z tego samego materiału i posiadać jednolitą formę i zdobienia. Jest to rodzina naczyń, która zawiera wiele części połączonych wspólnymi cechami. Tym, co tworzy każdy zestaw obiadowy, bez względu na jego wielkość są talerze płaskie obiadowe i komplet sztućców – ich liczba może być oczywiście różna. W skład rozszerzonego serwisu obiadowego wchodzą:

  • talerze płaskie obiadowe o średnicy 25 – 26 cm,
  • talerze deserowe o średnicy 18 – 19,5 cm,
  • talerze głębokie, które służą do podawania zup i dań z makaronów,
  • miski, półmiski,
  • sosjerki.

Wybierając serwis obiadowy, zastanów się, na obecności jakich naczyń najbardziej Ci zależy. Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są jego elementy. Płaskie, szklane lub porcelanowe talerze obiadowe są odporne na zadrapania i wyszczerbienie, a ich poręczny kształt ułatwi szybkie chwytanie i mycie.

Stwórz swój idealny serwis obiadowy

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne kompletowanie swojego zestawu obiadowego, zakup niezbędny to komplet sztućców. Musisz jednak pamiętać o tym, by pasowały one do pozostałych, wybranych przez Ciebie elementów, a przede wszystkim do płaskich talerzy obiadowych – to właśnie bezpośrednio obok nich układa się potrzebne do spożywania posiłków sztućce.

Dzięki tej alternatywie to do Ciebie należy decyzja, ile poszczególnych egzemplarzy będziesz posiadać. Najlepiej, by wybrane elementy zestawu były wykonane  ze stali nierdzewnej, a także zdatne do mycia w zmywarce – pamiętaj, że są to przedmioty codziennego użytku. Odpowiedni wybór sprawi, że będą Ci służyły latami, nie tracąc przy tym swojego połysku.

Serwis obiadowy powinien składać się z tego, co jest Ci niezbędne

Talerze, tuż obok sztućców,  są oczywiście pierwszym elementem, który przychodzi do głowy na myśl o serwisie obiadowym. Istnieje jednak wiele innych elementów zastawy stołowej, które znacznie ułatwiają serwowanie i spożywanie posiłków. Obok klasycznych talerzy na zupę są jeszcze bulionówki, salaterki, wazy, flaczarki czy sosjerki.

O tym, co wybierzesz i z czego skompletujesz swój własny serwis obiadowy, zadecydują Twoje przyzwyczajenia żywieniowe. Nie ma sensu, by kupować elementy zastawy, które będą zbierały kurz, zalegając w kuchennych szafkach.

Jeśli kompletujesz serwis dla kogoś i zamierzasz podarować go w prezencie, to musisz wiedzieć, czego osoba zainteresowana naprawdę potrzebuje – w końcu elementy te mają być urozmaiceniem, a nie utrapieniem. Oferty sklepów internetowych, takich jak np. Radochy Gospochy, są rozmaite, więc na pewno znajdziesz lub skompletujesz idealny zestaw, który sprawdzi się przy okazji różnego rodzaju imprez rodzinny.

donice Previous post Nowoczesne donice ogrodowe – jak stworzyć designerski ogród?
Jak wybrać idealny włącznik dotykowy 230V? Next post Jak wybrać idealny włącznik dotykowy 230V?