studnia betonowa

Czym jest kablowa studnia betonowa, jak ją wybrać i kiedy ją wykorzystać?

Odpowiedni montaż systemu kablowego i jego ochrona determinuje powodzenie całej instalacji telekomunikacyjnej w obrębie prywatnym, firmowym lub komunalnym. Ważnym elementem systemu są studnie kablowe, które pełnią szeroką role w projekcie. Typem tego rodzaju części jest studnia betonowa. Co warto o niej wiedzieć i kiedy powinna stanowić podstawę instalacji telekomunikacyjnej? W jaki sposób wybrać najlepszą?

Studnia telekomunikacyjna może być dostępna w różnych wariantach. Studnia betonowa to niejedyny rodzaj. Niekiedy wykorzystuje się także studnie tworzywowe. Zastosowanie określonego rodzaju zależy oczywiście od wielu czynników.

Co to jest kablowa studnia betonowa i jakie są jej rodzaje? 

Studnia betonowa kablowa – podobnie zresztą jak jej tworzywowy odpowiednik – to element rozdzielczej sieci telekomunikacyjnej. Służy do zabezpieczenia kabli położonych w systemie podziemnym. Betonowa konstrukcja wykonana jest z litego betonu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na warunki atmosferyczne.

Istnieje kilka rodzajów betonowej studni kablowej. Na rynku dostępne są elementy dwuczęściowe z osobną ramą oraz takie, które mają ramę już wbudowaną (najczęściej o sporej masie własnej). W zależności od zaawansowania projektu, można użyć studni o wielu rodzajach pod względem rozmiaru.

Jakie funkcje pełni kablowa studnia betonowa?

Warto pamiętać, że betonowe studnie kablowe są ciężkie i masywne. To z tego względu wykorzystuje się je wtedy, gdy masa nie powoduje zagrożenia dla ewentualnego powodzenia danego projektu. W innym przypadku lepiej postawić na produkty wykonane z tworzywa sztucznego.

Studnia betonowa kablowa może (w zależności od rodzaju) pełnić funkcję przelotową (zabudowa kanalizacji na odcinkach prostych), rozdzielczą (przy tworzeniu zakrętów lub rozgałęzień), optymalną (np. w narożnikach instalacji) lub magistralną. W każdym z wymienionych przypadków zabezpiecza łączenia kabli na łączeniach, ułatwia ewentualną naprawę w razie usterki i ułatwia montaż danego systemu.

W jaki sposób wybrać kablową studnię betonową?

Należy koniecznie uwzględnić rozmiar oraz typ danej studni betonowej. Wymiary powinny z jednej strony ułatwiać swobodne łączenie przewodów, a z drugiej nie przekraczać dostępnego w danej przestrzeni miejsca. Warto uwzględnić fakt, że im większa studnia betonowa tym wyższy budżet konieczny jest do jej instalacji. Do studni koniecznie należy dobrać odpowiedni właz zabezpieczający system.

Usługi hydrauliczne Previous post Kiedy wezwać hydraulika do domu?
przedszkole Next post Czysta pościel do przedszkola