mieszkanie

Czym zasłonić okno?

Spójna i harmonijna aranżacja domowych wnętrz wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Problematyczne może być nawet to, czy wybrać firany długie czy też raczej krótkie i jak to wpłynie na końcowy wygląd pomieszczenia. Okolice okien bowiem są newralgiczne i to od takich szczegółów może zależeć to, czy lokal, w którym mieszkamy nie będzie wydawał się ciemny i nieprzyjemny. W ostatecznym rozrachunku może się to okazać nawet ważniejsze niż dobór samych mebli albo typu podłogi!

Okno na świat, okno na słońce

W zależności od wystawy okien, lepiej mogą sprawdzić się zasłony, długie firany albo zupełnie krótkie firanki. Sporo także zależy od ich wielkości oraz ilości. Skierowane na północ nie potrzebują żadnych ciężkich osłon i najlepiej sprawdzą się tam lekkie i zwiewne firany, które nie odbiorą pomieszczeniu tych odrobin światła, które do niego wpadają. Taki pokój lepiej też jest utrzymać w jasnych barwach, co dotyczy w szczególności koloru ścian oraz mebli.

Okna z wystawą południową mają do siebie to, że wpadające do środka światło słoneczne jest ostre, ale krótkotrwałe. Tutaj też lepiej nie stawiać na zasłony, ale na nieco grubsze długie firany, które zdołają skutecznie uporać ze słońcem. Przez pozostałą część dnia można je odsłonić i będzie wystarczająco jasno, żeby móc komfortowo odpoczywać albo pracować. Zastosowanie w takiej sytuacji grubych i ciężkich zasłon to kiepski pomysł, ponieważ przez większą część dnia pokój będzie niedoświetlony.

Piękne wschody i zachody słońca

Wszyscy lubią je oglądać, ale w domowych pieleszach potrafią nieźle dać w kość, dlatego trzeba się od nich jakoś odizolować. Przy wystawach okien w tych kierunkach, kolor ścian i mebli nie ma już większego znaczenia i można je dobrać w sposób bardziej dowolny. Poleca się za to, żeby w pomieszczeniach znalazły się zarówno firany długie albo krótkie, ale także zasłony i to najlepiej takie, które naprawdę dobrze radzą sobie z ostrym blaskiem. W razie czego można je zawsze rozsunąć, a pozwolą nam na dłuższy sen rano i przyjemny półmrok popołudniami.

Jak widać zanim dobierze się firany długie, krótkie, zasłony, zazdrostki czy cokolwiek innego, co mogłoby osłaniać okno, najpierw trzeba się nad tym poważnie zastanowić. Co prawda zawsze można dokonać zmian, ale nie ma sensu niepotrzebnie wydawać pieniędzy i lepiej jest od razu wybrać coś, co będzie nam służyć długo i z czego będziemy naprawdę zadowoleni. Inaczej grozi nam nie tylko irytacja i spory uszczerbek na finansach, ale i ból głowy wywołany nadmiarem światła lub ciemnościami.

projekt domu Previous post Projekt gotowy a projekt indywidualny – jakie są różnice
oświetlenie do sypialni Next post Oświetlenie do sypialni – jakie lampy wybrać?