projekt domu

Projekt gotowy a projekt indywidualny – jakie są różnice

Wybór projektu domu to zazwyczaj początek przygody zwanej budową nowego domu. Mamy do wyboru dwie ścieżki: zakup projektu gotowego lub realizacja indywidualnej wersji projektu. W naszym artykule wyjaśniamy jakie są różnice w tych rozwiązaniach. Podpowiadamy ile kosztuje projekt gotowy a ile indywidualny oraz co dostaniemy w każdej z wersji. Wyjaśniamy też ile czasu mogą trwać prace nad projektem indywidualnym.

Ile kosztuje projekt gotowy a ile indywidualny

Budowa domu to złożona i skomplikowana inwestycja. Warto kontrolować jej budżet na każdym etapie. Poza zakupem działki jednym z pierwszych istotnych kosztów będzie zakup projektu. Warto więc wiedzieć ile kosztuje projekt gotowy a ile projekt indywidualny. Pierwsze rozwiązanie to w zasadzie kupno gotowego rozwiązania. W zależności od charakteru projektu i rozmiarów domu – projekt gotowy będzie kosztował od 2 do ok. 5 tys. zł. Jest to więc rozwiązanie relatywnie tanie i co najważniejsze oszczędzające nam czas, bo gotowe od ręki. Pamiętać należy jednak tworząc budżet o kosztach planu zagospodarowania działki oraz opłatach administracyjnych związanych z pozwoleniem na budowę.

Jaki jest zakres projektu gotowego a jaki indywidualnego

Drugim ważnym aspektem jaki musimy wziąć pod uwagę jest zakres obu wersji projektów. Zarówno projekt gotowy jak i projekt indywidualny w obu wersjach są gotowe do przygotowania planu zagospodarowania działki i wystąpienia o pozwolenie na budowę. Musimy liczyć się jednak z tym, iż projekt gotowy to standardowe rozwiązanie. Kupując go dostajemy wszystko oczywiście zaplanowane i zaprojektowane. Musimy jednak liczyć się z tym, że każda zmiana i adaptacja dostosowująca projekt do naszych potrzeb będzie dodatkowo płatna. Nie muszą to być wielkie koszty. Ale jeśli nasza lista zmian będzie duża to możemy nawet podwoić koszt zakupu projektu gotowego. Zaletą projektu gotowego jest też możliwość obejrzenia zbudowanych na jego podstawie domów. Zazwyczaj każda pracownia dysponuje takimi referencjami.

Jak szybko może powstać projekt indywidualny

Decydując się na projekt indywidualny musimy założyć też odpowiednią ilość czasu i własnego zaangażowania. Prace nad projektem mogą trwać od 2 do nawet 6 miesięcy. Musimy też wkalkulować w ten czas co najmniej kilka swoich długich spotkań z projektującym nasz dom architektem. Warto więc zacząć pracę nad takim rozwiązaniem już na jesieni. Wtedy mamy spore szansę by wszystkie kwestie formalną zamknąć tak by na wiosnę wbić przysłowiową „pierwszą łopatę” pod nasz nowy dom.

Tynkowanie ścian Previous post Tynkowanie ścian. Maszynowo, czy ręcznie
mieszkanie Next post Czym zasłonić okno?