Kolory okien aluminiowych – jak wybrać i zestawiać?
Budowa i wykończenie domu nie ograniczają się jedynie do wybrania dobrej jakości materiałów. Kluczowe znaczenie ma dobór kolorów. Elewacja, stolarka okienna, dach i inne elementy powinny tworzyć idealnie dopasowaną, kolorystyczną całość. Zdecydowałeś się na okna aluminiowe, ale nie wiesz, jaką powinny mieć barwę? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Kolor okien a kolor drzwi
Przez wiele lat na elewacjach domów jednorodzinnych najczęściej można było zaobserwować okna w kolorze białym. Współczesne technologie produkcji okien aluminiowych zapewniają o wiele więcej możliwości. Wybór koloru profili jest dziś niemal nieograniczony. Podobnie jest w przypadku nowoczesnych drzwi wejściowych. Podstawową zasadą ich doboru jest spójność. Wybierając okna i drzwi o tym samym kolorze, sprawisz, że budynek będzie prezentował się estetycznie.
Kolor okien aluminiowych a kolor elewacji
Dobór okien aluminiowych do elewacji może być przeprowadzony na dwóch zasadach: komplementarności albo kontrastu. W pierwszym przypadku efekt będzie harmonijny. Jeśli elewacja wykończona jest w jasnych kolorach, np. beżowym lub białym, poleca się montaż okien o zbliżonych barwach.
Zależy Ci na minimalistycznej, neutralnej fasadzie? Nie zestawiaj ze sobą więcej niż dwóch kolorów. Zwróć za to uwagę na odcienie poszczególnych elementów. Te mogą być zróżnicowane.
Zasada kontrastu nie wymaga długich wyjaśnień. W tym przypadku najważniejsze jest sięganie po barwy, dzięki którym możliwe jest podkreślenie poszczególnych komponentów budynku. Przykładem mogą być grafitowy dach, biała elewacja oraz ciemnoszare ramy okien. Dzięki zestawieniu kontrastujących kolorów dom może zyskać oryginalny, nowoczesny charakter.
Okna aluminiowe a kolor zadaszenia
Zastanawiasz się, jaki kolor okien aluminiowych będzie pasował do dachu Twojego domu? W teorii możliwe jest idealne zgranie kolorystyczne tych elementów. Praktyka pokazuje jednak, że efekt perfekcyjnego dopasowania nie jest łatwy do osiągnięcia. Nie zawsze jest to też najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie częściej ramy okien różnią się od dachu odcieniem.
Najbezpieczniejszym wyborem zawsze będą kolory neutralne. Na rynku dostępne są m.in. okna aluminiowe utrzymane w kolorze białym lub powleczone elegancką, drewnopodobną okleiną. Konstrukcje te łatwo jest zestawić z dachem o każdej barwie. Popularne połączenia to m.in. szary dach z białymi oknami oraz brązowe okna i ceglaste zadaszenie.
Kolory okien aluminiowych do nowoczesnych domów
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się okna o ciemnych profilach. Grafit czy antracyt to barwy, które kojarzą się z klasą i elegancją. Cienkie aluminiowe konstrukcje w różnych odcieniach czerni lub szarości prezentują się znakomicie w domach o nowoczesnym wyglądzie. Do budynków o prostej bryle i elewacji utrzymanych w chłodnych barwach chętnie wykorzystuje się ciemne, wielkoformatowe okna.
Kolejnym zyskującym popularność trendem są domy w stylu skandynawskim. W budynkach tego typu zastosowanie mają przede wszystkim okna o ramach w odcieniach szarości. Innym często stosowanym rozwiązaniem są profile okien aluminiowych imitujące drewno.
Dwukolorowe okna aluminiowe
W przypadku nowoczesnych systemów okiennych możliwe jest uzyskanie konstrukcji dwukolorowych. Profile mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej i wewnętrznej, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je zarówno do elewacji, jak i wystroju pomieszczeń. Chętnie wybieraną kombinacją są ciemne ramy na zewnątrz, a jasne wewnątrz. Kolor okien we wnętrzu musi pasować do stylu, w jakim urządzony jest dom. Najważniejszą zasadą jest w tym przypadku dopasowanie koloru stolarki do posadzki oraz znajdujących się w pomieszczeniu mebli. Duże znaczenie ma również oprawa okien – parapety, rolety czy zasłony.
Okna aluminiowe – styl i jakość
Wybierając stolarkę do domu, warto zapoznać się z ofertami najlepszych producentów. Polska marka Kapica ma w swoim asortymencie najwyższej jakości konstrukcje okienne Schüco i Aluprof. Klient ma do wyboru wiele kolorów ram oraz różne rodzaje wykończenia. Dostępne są m.in. powłoki lakiernicze i metalizowane czy efekty strukturalne. Więcej o samych oknach aluminiowych dowiesz się z artykułu Okna aluminiowe – wady, zalety i zastosowanie.