Stary dom do remontu

Stary dom do remontu – czy warto?

Coraz więcej ludzi decyduje się na zamieszkanie poza miastem, szczególnie w dobie pracy zdalnej. Dzieje się tak dlatego, że nawet niewielki dom z małym podwórkiem daje poczucie dużo większej swobody niż mieszkanie w bloku. Oprócz pustych działek pod zabudowę, pojawiają się też ogłoszenia o sprzedaży gruntów już zabudowanych. Czy i kiedy warto kupić taką nieruchomość?

Co sprawdzić jeszcze przed zakupem? 

O czym warto pamiętać kupując stary dom? Przede wszystkim zwróć uwagę na stan prawny nieruchomości. Sprawdź zapisy w księgach wieczystych. Jeżeli nie są one zgodne ze stanem faktycznym, wstrzymaj się z zakupem do czasu uporządkowania tej kwestii przez sprzedających. Może się bowiem okazać, że próbują oni sprzedać nieruchomość za plecami pozostałych potencjalnych spadkobierców, a nawet aktualnych współwłaścicieli. Upewnij się również, że nieruchomość powstała w zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Jeżeli stan prawny budzi Twoje wątpliwości, przed zakupem skonsultuj się z prawnikiem. Kupując dom o niepewnym stanie prawnym, najbardziej bolesne konsekwencje tego przedsięwzięcia spadną niestety na Twoje barki. 

Drugą kwestią jest oczywiście stan techniczny, szczególnie fundamentów i instalacji. Naprawa lub wymiana może być w tym przypadku niezwykle kosztowna. Dlatego na oględziny nieruchomości udaj się  z fachowcem i poproś o orientacyjną wycenę na miejscu. Jeżeli mimo kosztów zależy Ci na konkretnej nieruchomości, negocjuj cenę, a jako argument wykorzystaj obliczenia fachowca. Używając merytorycznych argumentów, masz dużo większe szanse na uzyskanie optymalnej dla Ciebie oferty. Sprzedający będzie miał bowiem świadomość, jakich nakładów finansowych wymaga sprzedawana przez niego nieruchomość. 

Domek po babci, czyli ciekawa architektura 

Stare domy bez wątpienia charakteryzują się w większości przypadków ciekawą bryłą. Oczywiście są one zazwyczaj dość mocno nadgryzione zębem czasu, ale nie jest to dużym problemem. Przede wszystkim warto sięgnąć po dobrej jakości farby fasadowe, które pomogą przywrócić nieruchomości dawny blask. Dlaczego jakość jest tu tak ważna? Ponieważ farba będzie pokrywać konkretny rodzaj elewacji, często wymagający wcześniejszych drobnych napraw. Tu sprawdzą się np. farby Nobiles z serii Nobilit. Możesz nimi pomalować zarówno ściany wewnątrz oraz na zewnątrz domu, a także wszelkie powierzchnie betonowe. To dobre rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na szybkim przygotowaniu domu do zamieszkania. Farba może zastąpić czasowo np. płytki na balkonie czy tarasie. Farby te możesz aplikować tradycyjnie lub za pomocą pistoletu malarskiego. Zapewniają one eleganckie matowe wykończenie, które łatwo połączysz z innymi elementami wyposażenia posesji. 

Kolor elewacji możesz z łatwością dopasować do nowego dachu, a to dzięki bogatej ofercie farb marki Nobiles. Ten zazwyczaj trzeba będzie wymienić, ponieważ zwykłe łatanie może okazać się mało skuteczne na dłuższą metę. Co więcej, nadal można spotkać na dachach tego typu nieruchomości szkodliwy azbest lub materiały pochodne. Dach warto dopasować do stylu samego domu, aby nie pozbawić nieruchomości oryginalnego charakteru. Jeżeli nie masz pewności, jaki rodzaj dachu wybrać, zasięgnij porady architekta lub dekoratora wnętrz. Jeżeli naprawdę cenisz sobie harmonijne połączenia, możesz zadbać o to, aby kolory elewacji, dachu i ogrodzenia współgrały ze sobą. W tym również mogą Ci pomóc farby marki Nobiles. 

Czy warto odnawiać stare meble? 

Zdarza się, że domy są sprzedawane wraz z wyposażeniem, jakie zostawili ostatni mieszkańcy. Zanim zamówisz kontener, poświęć chwilę i sprawdź, co kryje zakupiony przez Ciebie dom. Może się bowiem okazać, że są to prawdziwe perełki. Nawet jeżeli nie należysz do grona fanów antyków, możesz na takich meblach zarobić. Jeżeli natomiast pasjonujesz się renowacją staroci, przysłowiowy domek po babci będzie dla Ciebie prawdziwym rajem. Meble możesz także sprzedać już po renowacji – wówczas cena będzie znacznie wyższa, a i chętnych na zakupy tego typu nie będzie brakować! 

A co z podłogami lub drewnem na ścianach? Wszystko zależy od Twojego gustu i upodobań. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet niezbyt estetyczne rozwiązania, jak błyszcząca boazeria czy drewniane futryny pomalowane farbą olejną, można uratować. Wymaga to nieco pracy i kreatywności, ale efekty będą tego wysiłku warte. Drewno to naturalny i bardzo pożądany obecnie surowiec. W odpowiedniej oprawie i kolorze nada Twoim wnętrzom wyjątkowego i przytulnego charakteru. Drewno to nie tylko styl klasyczny czy rustykalny. Będzie pasować także do bardzo minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji. 

wiśnia Previous post Wiśnia Łutówka – co musisz o niej wiedzieć?
dom Next post Wentylatory – czyli praktyczny sposób na dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach