Tynkowanie ścian

Tynkowanie ścian. Maszynowo, czy ręcznie

Jeżeli jesteś właśnie na etapie wykończania domu bądź masz w planach remont generalny w swoim mieszkaniu, to z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób skorygować nierówności ścian i podarować swoim wnętrzom gładkie i estetyczne wykończenie.

Dzisiejsze budownictwo oferuje nam wiele ciekawych i szybkich rozwiązań, które skrócą czas Twojej pracy. Skorzystaj z naszego tekstu poradnikowego i dowiedz się jaka metoda tynkowania – ręczna czy maszynowa, będzie lepsza dla Ciebie.

Tynki maszynowe – co warto o nim wiedzieć?

Ta metoda tynkowanie polega na nakładaniu przygotowanej i rozrobionej maszynowo, mieszanki tynku za pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego. Jeżeli powierzchnia, którą chcesz tynkować jest duża, to najlepszym pomysłem będzie zatrudnić do tej pracy profesjonalną firmę, która specjalizuje się w tynkowaniu maszynowym. Dzięki temu, że do tej metody tynkowania używany jest profesjonalny sprzęt, czas pracy jest o wiele krótszy, niż ma to miejsce w przypadku tynkowania ręcznego. Warto również wspomnieć, że tynki maszynowe mają dłuższy czas wiązania, dzięki czemu można je rozcierać do uzyskania pożądanego efektu. Czy zdajesz sobie sprawę, że profesjonalne ekipy z doświadczeniem potrafią pokryć powierzchnię nawet 90- 120 m2 za pomocą tynkowania maszynowego?  Tynkowanie maszynowe pozwala na znacznie mniejsze wykorzystanie materiałów, oznacza to realną możliwość oszczędności. Na każdym kawałku tynkowanej powierzchni pozostanie taki sam skład i jednorodność zaprawy, dzięki temu, że ta metoda tynkowania zapewnia nakładanie cieńszej warstwy tynku. 

Co należy wiedzieć o tynkowaniu ręcznym?

Decydując się na tynkowanie ręczne, nie ma potrzeby wynajmowania specjalistycznego sprzętu. Jedyne narzędzia jakie musisz mieć to: kielnia, łata, paca i sprzęt do mieszania, np. betoniarka lub wiertarka z mieszadłem. Dla tynkowania ręcznego kluczowe jest poprawne wykonanie zaprawy murarskiej, które polega na  na doborze składników w odpowiednich proporcjach. Pamiętaj jednak, że wymaga to wiedzy oraz doświadczenia. Firmy oferująca usługi tynkowania ręcznego z pewnością poradzą sobie z tym zadaniem. Jeżeli tynkowanie ręczne dotyczy  małych powierzchni to tynkowanie ręcznie będzie idealnym rozwiązaniem. Decydując się na tę metodę musisz mieć na uwadze, ze  wykonywanie tynku ręcznie jest  bardzo czasochłonne. Niemniej jednak jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to metoda ręczna jest zdecydowanie bardziej korzystna.

Na którą metodę się zdecydować?

Z pewnością analizując rodzaje tynkowania można wyjść ze stwierdzeniem, że każda metoda ma swoje plusy i minusy. To na którą metodę się zdecydować jest zależne od naszych oczekiwań, czasu, metrażu oraz finansów. Jeżeli chcesz mieć wykonaną tę usługę w szybkim czasie, a metraż jest duży – bez zastanowienia wybierz tynkowanie mechaniczne. W przypadku małych powierzchni i ograniczonego budżetu, tynkowanie ręczne będzie lepsze.

łazienka Previous post Gustowna i komfortowa łazienka
projekt domu Next post Projekt gotowy a projekt indywidualny – jakie są różnice