Fotowoltaika na dachu

Ubezpieczenie fotowoltaiki – czy warto?

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest doskonałym sposobem na obniżenie domowych rachunków. Zanim jednak zainwestujesz w zestaw paneli przekształcających energię słoneczną na prąd, sprawdź, jak zadbać o ich ubezpieczenie.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne,
  • jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, między innymi za sprawą licznych programów dofinansowań. Zakup fotowoltaiki z dofinansowaniem to jednak wciąż koszt rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby pokaźna inwestycja nie przyniosła równie dużych strat, warto rozważyć jej ubezpieczenie. Podpowiadamy, dlaczego warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną i jakie ubezpieczenie wybrać.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – dlaczego warto?

Korzystanie z ekologicznych źródeł energii jest coraz popularniejsze nie tylko ze względu na troskę o środowisko, ale też kwestie ekonomiczne. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych pozwala bowiem na częściowe uniezależnienie się energetyczne, a co za tym idzie – duże obniżenie rachunków za energię. Zanim jednak prąd dostarczany przez panele zacznie odciążać Twój domowy budżet, będziesz musiał wyłożyć duże nakłady finansowe na ich zakup i instalację.

Duża inwestycja oznacza także dużą stratę w przypadku uszkodzenia instalacji. Jakie wydarzenia mogą zagrozić Twojej fotowoltaice? Sprawdź:

  • wystąpienie zjawisk naturalnych powodujących szkody (gradobicie, huragan, uderzenia pioruna, powódź, upadek drzewa),
  • kradzież paneli lub innych elementów należących do instalacji,
  • akty wandalizmu (o co szczególnie łatwo, jeśli instalacja znajduje się na ziemi).

Jeśli dojdzie do szkód wynikających z tych zdarzeń, będziesz mógł ustrzec się przed ich konsekwencjami finansowymi dzięki uprzedniemu ubezpieczeniu fotowoltaiki.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – jakie wybrać?

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj stanowi element ubezpieczenia domu lub mieszkania. Warto jednak upewnić się, że tak jest. Sprawdź więc, czy zostało ono uwzględnione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

ERGO Hestia istnieje możliwość ubezpieczenia fotowoltaiki m.in. w ramach ERGO 7. Dzięki temu pakietowi zyskasz:

  • ochronę od zdarzeń w III wariantach,
  • ubezpieczenie paneli umieszczonych na dachu budynku, ale też w ogrodzie czy na dachu budynku gospodarczego oraz domku letniskowego. W ubezpieczeniu ERGO 7 panele fotowoltaiczne muszą być połączone z instalacją domową. Warto podkreślić również i to, że Twoja działka nie musi być ogrodzona.

Oprócz ubezpieczenia fotowoltaiki w ramach ERGO 7 możesz ubezpieczyć  swoje mienie i dom w trzech wariantach do wyboru; od podstawowego zakresu od ognia i zdarzeń losowych,  także od kradzieży – po kompleksową ochronę w formule All Risk.

Jako osoba ubezpieczona w ramach ERGO 7 możesz być również chroniony ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Pamiętaj, że masz również możliwość nabycia dodatkowej ochrony, takiej jak: OC Najemcy, Home Assistance, SOS Assistance, Medical Assistance i Bagaż.

Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, nie zapomnij zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki niemu będziesz mógł liczyć na pomoc finansową w razie niespodziewanych zdarzeń losowych, zniszczenia lub kradzieży paneli.

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

wanna Previous post Piękna łazienka z wanną narożnikową
odśnieżarka Next post Jak wybrać odśnieżarkę elektryczną?