Wersalka rozkładana

Wersalka rozkładana – czym się kierować przy jej wyborze?

Sofy rozkładane z funkcją spania cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że nowoczesne wersalki nie mają już właściwie nic wspólnego z meblami z okresu PRL, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Gdzie się sprawdzą i co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Wersalki rozkładane — gdzie się sprawdzą?

Wygodne łóżko to marzenie każdego z nas. Nie zawsze jednak mamy miejsce na to, aby w danym pomieszczeniu pojawiło się i łóżko i sofa. Stąd też chętnie inwestujemy w ładne sofy i wersalki rozkładane z funkcją spania. Świetnie sprawdzają się one na przykład do pokoju dziecięcego czy sypialni nastolatka. W ciągu dnia sofa jest złożona, można na niej siedzieć, leżeć, pracować, uczyć się, ale i przyjąć koleżankę lub kolegę. Wieczorem zaś łatwo się ją rozkłada i pełni ona wtedy funkcję łóżka. W małej kawalerce także sofy rozkładane sprawdzają się genialnie, ponieważ w ciągu dnia pozwalają utrzymać porządek w przestrzeni i z powodzeniem przyjmować gości bez stresu, że przyjmuje się ich właściwie w sypialni. W końcu sofa z funkcją spania to dobre rozwiązanie do pokoju dziennego, szczególnie jeśli w domu nie ma osobnego pokoju gościnnego. Wersalka z funkcją spania pozwala wygodnie przenocować gości i zapewnić im warunki do spania. 

Wersalka rozkładana — na co zwrócić uwagę?

centrum mebli wersalki tego typu cieszą się niesłabnącą popularnością. To zaś sprawia, że do wyboru jest naprawdę sporo odpowiednich modeli. Wielofunkcyjny charakter wersalki sprawia, że przy jej wyborze pod uwagę trzeba wziąć szereg elementów:

  • wielkość — chodzi tutaj zarówno o łatwość ustawienia sofy w konkretnej przestrzeni, jak i odpowiednią powierzchnię spania; dla osoby dorosłej minimalna szerokość przestrzeni do spania to 60 cm, długość powinna być większa o 15-20 cm od wzrostu użytkownika; oczywiście im większa powierzchnia do spania, tym lepiej;
  • łatwość rozkładania — wybór jest kwestią indywidualną, możesz wybrać sofę rozłożyć sofę z tzw. „wózkiem”, rozkładaną na system klik-klak lub tę z ukrytym wewnątrz stelażem z materacem;
  • konstrukcja — powinna być stabilna, gwarantująca bezpieczeństwo, ale i komfort snu; za najlepszą uważa się stalową;
  • wypełnienie — do wyboru są: elastyczne taśmy siedziskowe, sprężyny faliste, sprężyny bonnelowe lub kieszeniowe oraz pianki elastyczne lub naturalne pierze (to ostatnie dość rzadko) – przy podejmowaniu decyzji warto kierować się wygodą siedziska, ale i możliwym poziomem odkształceń; elastyczność i. twardość powinna być dopasowana do tego, czy częściej sofa będzie siedziskiem, czy też regularnie będzie wykorzystywana jako łóżko. 

Wersalki tapicerowane czy skórzane?

Osobnym tematem jest wykończenie, jakie mają sofy rozkładane. Przy funkcji spania, jak i wykorzystania wersalki jako tradycyjnej kanapy liczy się w dużej mierze wygoda i przyjemność w dotyku, jaką gwarantuje konkretna tapicerka. Ładne kanapy muszą być jednak także funkcjonalne, co oznacza, że ważna jest wygoda ich czyszczenia, usuwania ewentualnych plam czy innych zanieczyszczeń, które prędzej czy później pojawiają się na materiale. 
Z pozoru najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości jest sofa skórzana, natomiast nie jest to rozwiązanie najczęściej polecane przy sofach rozkładanych. Cechuje się ona małą przepuszczalnością powietrza, co ma znaczenie przy funkcji spania. Problemem jest także ześlizgiwanie się z niej prześcieradła. To przesądza o tym, że najczęściej klienci wybierają jednak sofy tapicerowane. Tutaj wybór jest naprawdę duży i każdy może znaleźć odpowiadające mu rozwiązanie. 

oświetlenie do sypialni Previous post Oświetlenie do sypialni – jakie lampy wybrać?
zegar z kukułką Next post Zegar z kukułką. Klasyczny czy nowoczesny, który wybrać?