zegar z kukułką

Zegar z kukułką. Klasyczny czy nowoczesny, który wybrać?

Do niedawna zegar z kukułką gościł niemal w każdym domu. Był klasycznym przykładem mody. Oryginalny, solidnie wykonany, dopracowany w niemal każdym szczególe. Jak obecnie wygląda jego miejsce w szeregu? Czy nadal jest cenionym dodatkiem dekoracyjnym wnętrza? 

Klasyczny zegar z kukułką

Mechanizm działania pierwotnego zegara bazował na drewnianym kole zębatym i był znany już w połowie siedemnastego wieku. Jednak pierwszy prawdziwy zegar z kukułką powstał w Schwarzwaldzie dopiero około stu lat później i z miejsca stał się cenionym dodatkiem ozdabiającym domowe wnętrza. Klasyczny, drewniany zegar idealnie pasował do większości rodzajów wnętrz (rustykalnego, vintage, retro, francuskiego). Bogato zdobiony potrafił skutecznie przyciągnąć uwagę gości. Umieszczano go więc w najbardziej widocznym miejscu (przedpokoju, salonie). Do dziś w niektórych domach strategiczne miejsce zarezerwowane jest dla “kukułki”, która już przez wiele lat, co godzinę powiadamia domowników o upływającym czasie.  Jej popularność rozsławia region Schwarzwaldu, w którym do obecnej chwili produkowane są prawdziwe, oryginalne zegary z kukułką.

Zegar nowej generacji

Dzisiejsze zegary z kukułką znacznie różnią się od pierwotnej, schwarzwaldzkiej wersji. Są proste, pozbawione wszelkich ozdób. Wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, które swoją surowością świetnie wkomponowuje się w modernistyczny styl wnętrza. Proste linie zegara idealnie współgrają z loftowymi meblami, a wyraziste kolory z łatwością wyróżnią się na tle jasnej przestrzeni.

Nowoczesne zegary posiadają również o wiele więcej udogodnień. Jest możliwość wyboru dźwięku. Jeśli klasyczny odgłos jest dla kogoś zbyt denerwujący, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny. Dodatkowo wbudowana jest opcja pogłaśniania i ściszania oraz wyłączania dźwięku. Tej ostatniej najczęściej używa się w godzinach nocnych. Ówczesne zegary działają na baterie i są gotowe do użycia natychmiast po zawieszeniu na ścianie.

Klasyczny czy modernistyczny? Który zegar wybrać?

Porównywanie klasycznego zegara z kukułką z modernistycznym jest trudnym zadaniem. Oryginalny drewniany zegar, choć przestarzały i niemodny nadal posiada magię i przyciąga uwagę. Nadal jest cenionym i wyróżniającym się elementem niejednego wnętrza. Nowoczesny zaś emanuje prostotą, zachowując przy tym cechy pierwowzoru. Ciekawym rozwiązaniem mogłoby być przerobienie klasycznego zegara w jego awangardową wersję, ale do tego potrzeba odpowiedniego pomysłu oraz przede wszystkim odwagi.

Wersalka rozkładana Previous post Wersalka rozkładana – czym się kierować przy jej wyborze?
parownica do ubrań Next post Ranking parownic do ubrań – na co zwrócić uwagę?