styczniki

Czym są styczniki i do czego się ich używa?

Praca stycznika polega na generowaniu odpowiedniego napięcia o określonej częstotliwości, niezbędnego przy przenoszeniu energii między dwoma punktami za pośrednictwem przewodów elektrycznych.

Styczniki to urządzenia, które pełnią funkcję łącznika elektrycznego. Są one zazwyczaj małe i lekkie, ale posiadają niezwykłą trwałość, aby wytrzymać intensywne ciepło bez uszkodzenia lub awarii; jest to spowodowane częściowo z ich konstrukcji z najlepszych materiałów, takich jak stal nierdzewna.

Wady i zalety styczników

Do wad styczników zaliczyć możemy: 

  • długi czas przełączenia stycznika;
  • głośna praca urządzenia (przekaźniki niemal zawsze pracują ciszej);
  • podczas wymiany styczników konieczne jest odłączenie przewodów (w porównaniu z przekaźnikami, które można bez przeszkód montować w podstawce).
  • ograniczona żywotność;

Do zalet styczników należą: 

  • niewielkie ryzyko awarii (zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy);
  • możliwość podłączenia akcesoriów, które zwiększą funkcjonalność urządzenia
  • zapewnianie izolacji galwanicznej pomiędzy obwodem sterowanym a obwodem cewki
  • trwałość i wytrzymałość na zniszczenia

Jeżeli chodzi o komponenty elektryczne, styczniki są jedną z najbardziej uniwersalnych i szeroko stosowanych opcji. Warto pamiętać, iż W większości przypadków przekaźników nie wolno traktować jako alternatywę dla styczników. Są często używane w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych, a także w niektórych produktach konsumenckich. Styczniki są w zasadzie elektrycznie sterowanymi przełącznikami i mogą być wykorzystywane do włączania i wyłączania różnych obciążeń. W wielu przypadkach styczniki są lepszym rozwiązaniem niż przekaźniki. Przekaźniki są podobne do styczników, ale mają kilka kluczowych różnic. Przede wszystkim, przekaźniki są znacznie mniej trwałe niż styczniki. Mają również mniejszą obciążalność, co oznacza, że nie mogą przenosić tak dużego prądu elektrycznego. Z tych powodów styczniki są na ogół bardziej niezawodne i wytrzymałe niż przekaźniki.

Gdzie zakupić styczniki? 

W ofertach czołowych producentów znajdziesz m.in. styki pomocnicze, elektroniczne moduły czasowe czy ochronniki przed przepięciem. Aby wybrać odpowiednie rozwiązania i kupić wszystkie potrzebne elementy w jednym miejscu, warto sprawdzić ofertę TME!

Materac szyty na miarę Previous post Materac szyty na miarę
sprzedaż mieszkania Next post Sprzedaż mieszkania przez agencję. Co możesz zyskać?