salon w stylu skandynawskim

Jak zaaranżować salon w stylu skandynawskim?

Prostota, funkcjonalność i wszechobecna natura idealnie opisują styl skandynawski. Sprawdź, jak zaaranżować miły dla oka salon i ciesz się beztroskim wypoczynkiem w gronie najbliższych!

Czym jest styl skandynawski?

To jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich, który garściami czerpie inspiracje z krain Europy Północnej. Skandynawowie w sposób szczególny docenili hygge. Ten duński wyraz oznacza wygodę i przytulność. Jednocześnie określa on filozofię życia, której towarzyszą szczęście, bezpieczeństwo oraz wewnętrzna równowaga. Ta postawa ma również odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz.

W skandynawskich mieszkaniach przeważają stonowane odcienie, naturalne materiały oraz praktyczne rozwiązania. Natomiast meble wypoczynkowe powinny zapewnić relaks wszystkim domownikom. Życie rodzinne i wszechobecna harmonia stanowią wartości priorytetowe. Filozofia hygge dotarła również nad Wisłę, a Polacy coraz częściej decydują się na projekty rodem z północy. Trudno się dziwić, gdyż skandynawskie aranżacje zachwycają na każdym kroku.

Ładny i funkcjonalny salon

Aranżacja skandynawskiego salonu wcale nie jest trudna. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby przestrzeń nabrała charakteru. Klucz do sukcesu to jasna kolorystyka, drewniane elementy, praktyczne meble oraz miłe dla oka dodatki. Pamiętaj jednak, aby zachować optymalną ilość wolnej przestrzeni i nie utrudniać domownikom komfortu poruszania się w salonie. Niekiedy minimalizm jest bardzo dobrym doradcą.

Ostoją komfortu będzie wygodna kanapa lub narożnik. Najlepiej sięgać po modele w odcieniach bieli czy szarości, które perfekcyjnie wpiszą się w skandynawską aranżację. Podczas zakupów weź pod uwagę nie tylko estetykę. Zastanów się, czy potrzebujesz mebli z funkcją spania. To idealne rozwiązanie, aby zapewnić nocleg zaproszonym gościom.

Kącik wypoczynku możesz uzupełnić o stolik kawowy. Postaw na model z drewna. Ten ponadczasowy materiał świetnie wpisuje się w skandynawską estetykę, a jednocześnie zachwyca elegancją i nie przyciąga zbyt wiele kurzu. Odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych sprawi, że zostaną z Tobą przez długie lata. Ponadto te konstrukcje świetnie komponują się z uniwersalnymi panelami podłogowymi jasnymi. Możesz również sięgnąć po dywan w białym kolorze, który ociepli przestrzeń.

W takiej aranżacji doskonale sprawdzi się również jasny regał czy witryna. Sięgnij po drewnianą konstrukcję lub model z materiału, który świetnie imituje naturalny odpowiednik. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz umieścić na półkach ulubione książki, dekoracje lub pamiątki z wakacji.

Nie zapominaj również o praktycznych sposobach na zachowanie porządku w czterech kątach. Jasna szafka RTV będzie świetnie wyglądać w skandynawskim salonie, a także sprawi, że znajdziesz miejsce na sprzęt czy akcesoria i ukryjesz okablowanie.

W żadnym salonie nie powinno zabraknąć dodatków, które subtelnie zaakcentują charakter wnętrza. Ich wybór jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Mogą być to np. zdjęcia, które przedstawiają skandynawską zabudowę czy przyrodę charakterystyczną dla Europy Północnej. Wystarczy takie fotografie oprawić w drewniane ramy i piękna dekoracja gotowa. To oczywiście tylko jedna z wielu interesujących propozycji. Przy wyborze mebli i dodatków nie zapomnij porozmawiać z domownikami. Najlepiej wspólnie urządzić przestrzeń, aby każdy mógł cieszyć się stylowym i funkcjonalnym wnętrzem zgodnie z filozofią hygge!

obrazy Previous post Obrazy podświetlane – dlaczego warto je zamówić?
Ocieplanie domu Next post Ocieplanie domu – im szybciej, tym lepiej?