Meble z litego drewna

Meble z litego drewna czy z płyty – jakie wybrać?

Meble z litego drewna czy z płyty meblowej? Tę decyzję trzeba podjąć przy zakupie wyposażenia do domu. Drewno jest zawsze mile widziane. Oprócz tego, że wnosi do otoczenia poczucie komfortu i ciepła, sprawia, że przestrzeń jest znacznie bardziej wyrafinowana. Jednak ze względu na wysoką cenę z czasem zastąpiły je płyty meblowe. Co zatem lepiej wybrać? Sprawdź!

Płyta meblowa – tańsza, ale czy lepsza?

Od naturalnego drewna po materiały drewnopodobne – meble produkowane są dziś z różnych surowców. To one bezpośrednio wpływają na ich cenę, jakość wykonania i trwałość. Chociaż drewno jest uważane za ponadczasowe, dziś wiele mebli wykonywanych jest z tańszych odpowiedników płyty meblowej, głównie MDF. Jest to materiał drzewny, który składa się z prasowanych włókien drzewnych, kleju i dodatków.

Powierzchnia płyty MDF jest prosta w obróbce, więc z łatwością można z niej tworzyć meble w różnych stylach. Dlatego też ten materiał jest tak popularny w znanych sieciówkach i sklepach meblowych z tanim wyposażeniem wnętrz. Płyty meblowe są jednak dość ciężkie ze względu na ich dużą gęstość. Dodatkowo, bez specjalnej obróbki nie są wodoodporne i łatwo pochłaniają wilgoć. Jako produkt drewnopochodny są mniej wytrzymałe niż lite drewno.

Wykonane z płyty MDF szafy, komody, łóżko czy stół bardzo łatwo można uszkodzić i to już na etapie montażu. Źle wkręcona śruba może rozerwać materiał, a każde przypadkowe uderzenie w jego powierzchnię może skutkować wyszczerbieniem.

Meble z litego drewna – droższe, ale czy warte inwestycji?

Drewno w swojej naturalnej postaci wyróżnia się trwałością i wytrzymałością. Ponadto jego wygląd nadaje przestrzeni wyrafinowanego charakteru. Dlatego też meble z litego drewna dębowego lub bukowego uważane są za najbardziej solidne, ale także droższe. Czy są warte takiej inwestycji?

Główne ich zalety to:

  • trwałość – są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • ponadczasowość i uniwersalność – nie wychodzą z mody, pasują do wnętrz w każdym stylu,
  • prosta i praktyczna pielęgnacja – są łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy użyć suchej, miękkiej szmatki, aby wytrzeć kurz,
  • odporność na wilgoć – nadają się także na szafki do kuchni lub łazienki.

Meble drewniane, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez dziesięciolecia.

Jaki materiał na meble z litego drewna?

Z racji tego, że drewno jest materiałem łatwym w obróbce, możesz zawsze stworzyć swój wymarzony projekt, wybierając meble z litego drewna na zamówienie. W zakładzie stolarskim stworzą każdą szafę, komodę, stół czy łóżko na wymiar, dopasowane w szczegółach pod indywidualne zlecenie. Wcześniej musisz jednak zdecydować, jaki rodzaj drewna wybierasz.

Zdecydowanie najlepszym materiałem jest drewno twarde, czyli buk lub dąb. Te dwa gatunki są mocne i bardzo wytrzymałe oraz odporne na kurczenie, pękanie, wgniecenia itp. Dlatego wybiera się je na stoły, łóżka i szafy. Miękkie drewno takie jak sosna jest lekkie i tańsze, ale mniej trwałe i skłonne do wypaczania.

Jeśli stajesz przed wyborem mebli, pamiętaj, że czasami lepiej raz więcej zainwestować w dobry gatunek niż przez chwilę cieszyć się mniejszym wydatkiem, a potem irytować słabą jakością.

wideodomofon Previous post Dlaczego warto zdecydować się na zakup wideodomofonu?
schody metalowe Next post <strong>Schody metalowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą?</strong>