dom

Zalety posiadania rolet i żaluzji

Przesłony okienne są dzisiaj standardem. Coraz częściej odbywa się to kosztem firan i zasłon. Dwa główne rodzaje przesłon to rolety i żaluzje okienne. Jak jest ich rola? Jakie są różnice pomiędzy nimi? Które lepiej wybrać?

Rola żaluzji i rolet okiennych.

Obie przesłony okienne Śląsk mają rolę praktyczną oraz estetyczną. Rola praktyczna polega na ochronie przed słońcem oraz zapewnieniu prywatności. Role estetyczna polega na wykorzystaniu ich jako elementu wystroju wnętrza lub budynku (to ostatnie dotyczy rolet zewnętrznych).

Różnice pomiędzy roletami i żaluzjami.

Główną różnicą pomiędzy obiema rodzajami przesłon okiennych jest rodzaj surowców, z jakich zostały wyprodukowane. Żaluzje robi się głównie z aluminium, tworzyw sztucznych oraz drzewa. Rolety produkuje się przy użyciu tkanin syntetycznych lub naturalnych, czasami również mieszanek obu rodzajów tkanin.

Kolejną różnicą między roletami i żaluzjami jest sposób ich zwijania. Jak sama nazwa wskazuje, rolety są rolowane, żaluzje zaś, złożone z listewek obracają się pod kątem 180 stopni. Dzięki takiej konstrukcji i rolety i żaluzje pozwalają na regulowanie ilości światła słonecznego, jaki dostaje się do pomieszczenia.

Rodzaje, kolorystyka i design.

Zdecydowanie większy wybór potencjalny klient ma, wybierając rolety. Są one dostępne w wielu kolorach oraz bardzo dużej liczbie wariantów wykończenia. Rolety mają również swoje rodzaje:

  • rolety austriackie, ich cechą charakterystyczną są marszczenia i sposób zwijania, który przypomina kurtynę. Najczęściej są wykonane z ozdobnych, grubych materiałów. Montuje się je do ścian lub sufitów,
  • rolety rzymskie, typ rolet wolno wiszących montowanych do ściany co powoduje całkowite zasłonięcie okna. Zwijanie odbywa się do góry, a po zwinięciu są widoczne charakterystyczne fale,
  • rolety plisowane, posiadają regulację dwustronną. Istnieje możliwość zwijania ich od góry do dołu oraz odwrotnie. Roleta plisowana zwija się w harmonijkę.

Rolety możemy zamontować również na zewnątrz okna. Jednak w takim przypadku wybór rolet oraz ich kolorów będzie bardziej ograniczony. Nie ma również możliwości, aby rolety zewnętrze były wykonane z eleganckiego materiału.

Jeśli mowa o żaluzjach tutaj, największą popularnością cieszą się te o barwach neutralnych. Oczywiście wybór kolorów jest niezwykle bogaty, i prawie na pewno będziemy w stanie dopasować roletę do nawet najbardziej kolorowego wnętrza. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe lub bambusowe. Te ostatnie wydają się najbardziej uniwersalne, ponieważ ich ciepłe kolory sprawiają, że będą dobrze wyglądały w praktycznie każdym stylu aranżacji wnętrza.

Zanim przystąpimy do zakupu przesłon okiennych warto się zastanowić nad ich rodzajem. Dzięki roletom oraz żaluzjom osiągniemy ochronę przed słońcem jednak efekt estetyczny będzie inny. Warto dopasować kolor i rodzaj przesłon okiennych do stylu pomieszczenia, aby razem z meblami oraz kolorem ścian, wszystko tworzyło spójną całość.

toaleta myjąca Previous post Jak działa toaleta myjąca?
Magazyny samoobsługowe Next post Magazyny samoobsługowe we Wrocławiu – na czas remontu i nie tylko