oczko wodne

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Posiadacze domków z przestronnym ogrodem zwykle zastanawiają się, jak go zagospodarować w ciekawy i atrakcyjny sposób. Oprócz strefy wypoczynku i wybujałej roślinności, warto pomyśleć o akwenie wodnym, czyli oczku. Założenie go przy zastosowaniu wskazówek i odpowiedniego sprzętu może być łatwe i przyjemne. Regularna pielęgnacja sprawi, że będzie ono wyjątkową ozdobą ogrodu.

Ustalenie lokalizacji

W ogrodzie o zróżnicowanej rzeźbie terenu, oczko wodne planuje się w najniższym miejscu, gdzie i tak gromadzi się woda. Warto, by znajdowało się blisko domu, bo pracująca w nim pompa wymaga zasilania elektrycznego i trzeba doprowadzić doń kable. Właściwa lokalizacja to również miejsce w miarę dobrze nasłonecznione – ok. 2/3 powierzchni zbiornika powinno być oświetlone, bo większość roślin wodnych preferuje takie stanowisko. Idealnie gdy w pewnej odległości od oczka, od strony południowej, rośnie wysokie drzewo, które rzuca cień w godzinach największego upału.

Gotowa forma lub oczko ukształtowane z folii

Do mniejszych ogrodów najlepszym rozwiązaniem będą gotowe, wytrzymałe formy do oczka wodnego wykonane z polietylenu, które są odporne na promieniowanie UV i niskie temperatury. Tworzywo to nie jest szkodliwe dla roślin i zwierząt. Formy mają odpowiednio ukształtowane brzegi. W przypadku większych ogrodów lub kamienistego podłoża oczko wodne lepiej ukształtować z folii. Folia dostępna jest w różnych rozmiarach, do budowy oczka wodnego o dowolnym kształcie. Wykonana jest z tworzywa sztucznego PVC, odpornego na promieniowanie UV i mróz oraz nieulegającego procesom gnilnym.

Czysta woda w oczku wodnym

W oczku wypada mieć czystą i bogatą w tlen wodę, warto użyć środka do jego oczyszczania, filtrów do oczek wodnych oraz specjalnych pomp do filtrów i strumieni, które przetłoczą wodę oraz oczyszczą ją z zanieczyszczeń. Do eliminacji glonów oraz zwalczania zarazków chorobotwórczych, szczególnie w zarybionych oczkach wodnych, zaleca się zastosowanie lampy UVC.

Rośliny w oczku wodnym

Lilie wodne, pałki wodne czy irysy nie tylko pięknie wyglądają na brzegu oczka wodnego albo w wodzie, ale także zaopatrują oczko wodne w tlen, dają schronienie zwierzętom oraz redukują nadmiar substancji odżywczych. Do łatwego sadzenia roślin w oczku wodnym służą specjalne koszyki na rośliny, wykonane z wysokiej jakości tworzywa, dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Pozwalają one na hodowlę roślin w wybranym miejscu i jednocześnie zapobiegają niekontrolowanemu przerostowi ich korzeni.

Projekt mieszkania Previous post Urządzamy mieszkanie. Projekt mieszkania szyty na miarę z Fabryką Projektów
gniazdka Next post Do którego stylu pasują gniazdka Karlik i natynkowe?