Pompa ciepła

Pompa ciepła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dzięki rosnącej popularności pomp ciepła na rynku dostępna jest szeroka oferta urządzeń, które potrafią znacznie różnić się między sobą. Choć zasada działania pozostaje ta sama możemy wybrać urządzenie zależnie od oczekiwanej wydajności grzewczej, współczynnika sprawności COP/SCOP czy emisji hałasu. Na jakie inne kwestie warto zwrócić uwagę?

Pompa ciepła jako urządzenie grzewcze nie ma sobie równych. To najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej. Nie wymaga składowania opału, czyszczenia, dokładania paliwa czy nadzoru pod nieobecność domowników. To nowoczesne urządzenie może być obsługiwane zdalnie. Co więcej, choć zimą służy do ogrzewania, latem równie dobrze… chłodzi pomieszczenia! A wszystko to dzięki darmowej energii pobieranej z… powietrza bądź gruntu!

Kupujesz pompę ciepła? To warto wiedzieć!

Pompa ciepła to inwestycja na lata. Z tego względu warto zadbać by służyła nam jak najdłużej i przez ten czas była w jak najlepszej kondycji. Mamy na to niemały wpływ. Przede wszystkim warto już na początku, przy zakupie, zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Urządzenia od polskiego producenta gwarantują łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych. To niezwykle istotne.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na montaż. Należy zadbać o to, by był jak najprostszy co oznacza np. proste podłączenie jednostki zewnętrznej do tzw. hydromodułu (czyli jednostki wewnętrznej znajdującej się w budynku) za pomocą szybkiego połączenia jednostek przez dedykowany kabel z wtyczką. Szukasz dobrej, niezawodnej pompy ciepła, profesjonalnego doradztwa i montażu? Więcej informacji znajdziesz na defro.pl/pompa-ciepla.

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na wysoki współczynnik sprawności COP – np. 4,8 przy dodatniej temperaturze i 3,0 przy -15 stopniach Celsjusza. Wpływa on realnie na koszty ogrzewania.

Nie bez znaczenia, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, jest także możliwość pracy w niskich temperaturach i, w przypadku ekstremalnych temperatur, możliwość wsparcia instalacji grzałką elektryczną.

Z punktu widzenia środowiska naturalnego ważny jest także rodzaj zastosowanego czynnika. W układach ekologicznych pomp ciepła znajduje się obojętny dla środowiska czynnik R 290 – propan.

roślina Previous post Co potrzeba do uprawiania roślin w growboxach?
dekarz Next post Sprzęt budowlany. Jak sfinansować zakup?